mTożsamość pozwoli na udział w głosowaniu do PE

22 maja 2019, 13:42
mztosamosc
Fot. Gov.pl

Podczas niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego wyborcy będą mogli pobrać kartę do głosowania potwierdzając swoją tożsamość za pomocą smartfona z bezpłatną aplikacją mObywatel – poinformował we wtorek PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony, która gromadzi mobilne dokumenty, m.in. mTożsamość.

„To informacja dla tych wszystkich 200 tysięcy Polaków, którzy pobrali już aplikację mObywatel i z niej korzystają” - zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

Jak wyjaśnił, wystarczy, że wyborca, przychodząc w dniu wyborów do obwodowej komisji wyborczej, okaże jej członkom na smartfonie swoją mTożsamość w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Na tej podstawie zostanie mu wydana karta do głosowania.

„Wynika to nie tylko z ustawy, ale mamy też twarde potwierdzenie nie tylko z Państwowej Komisji Wyborczej, ale także z Sądu Najwyższego, który wydał w tej sprawie wyrok kilka dni temu. To zastosowanie jest nie tylko pewne, ale przede wszystkim potwierdza to naszą koncepcję rozwiązań prawnych w tym zakresie” - zaznaczył Zagórski.

mTożsamość to usługa w tej aplikacji, która zastępuje dokument ze zdjęciem. Korzysta ona z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, można ją pobrać m.in. z Google Play oraz App Store. By ją aktywować, trzeba założyć Profil Zaufany.

Źródło: PAP

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Obywatel
sobota, 25 maja 2019, 01:10

Super, ze bede mogl z tego skorzystac. Ciekawe ze pkp intercity odmawia weryfikacji tozsamosci do wykupionego biletu na podstawie tej aplikacji. To jakas paranoia ze moge uczesrniczyc w wyborach na tej podstawie ale nie moge w pkp?.. moze ktos by podjal ten temat?

Luznykolo
środa, 22 maja 2019, 17:16

Ja radzę mimo wszystko wziąć ze sobą dowód osobisty. Mogę się założyć że szanowna Komisja będzie niedoiformowana o takiej możliwości

Tweets CyberDefence24