Reklama

Polityka i prawo

Młode wynalazczynie z Afghan Dreamers przybyły do Meksyku

Fot. Reuters
Fot. Reuters

Do Meksyku ze zdobytego przez talibów Afganistanu ewakuowano wszystkie pięć członkiń młodzieżowego zespołu Afghan Dreamers zajmującego się robotyką. O międzynarodowych apelach o zagwarantowanie im bezpieczeństwa na łamach CyberDefence24.pl informowaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Wraz z dziewczętami z Afgnistanu ewakuowano ponad 100 pracowników mediów.

Meksyk, obok Iranu i Afganistanu, to jeden z najniebezpieczniejszych dla dziennikarzy krajów.

„Chcemy was jak najcieplej powitać w Meksyku” – powiedziała wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Martha Delgado, witając ewakuowane z Afganistanu osoby podczas konferencji prasowej na lotnisku w stolicy kraju.

Wsparcie ze strony wolontariuszy

Afghan Dreamers to zespół młodych wynalazczyń - z których najmłodsza ma 14 lat - zafascynowany robotyką i sztuczną inteligencją. W swojej dziedzinie zdobył on już międzynarodowe uznanie wyrażone w licznych nagrodach w otwartych konkursach.

W marcu tego roku dziewczęta rozpoczęły pracę nad swoim nowym projektem – dostępnym finansowo, opartym o otwarte oprogramowanie respiratorem, którego upowszechnienie miało pomóc walczyć z pandemią koronawirusa w Afganistanie.

Agencja Reutera podała, że ewakuacja dziewcząt była możliwa dzięki „wzmożonym międzynarodowym wysiłkom i koordynacji prac grupy wolontariuszy”, którzy zdecydowali się pomóc zespołowi. Osoby zaangażowane w ich akcję ewakuacyjną zastrzegły sobie anonimowość ze względu na potencjalne zagrożenie ze strony talibów w stosunku do ich rodzin, które pozostały w Afganistanie – dodano w materiale.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama