Strona główna

Mirosław Maj: "Klasyczne" cyberataki idą w parze z wojną informacyjną [Cyberdefence24.pl TV]

Fot. CyberDefence24.pl

O powołaniu przez Niemcy oddziałów do prowadzenia wojny informacyjnej oraz o roli Stowarzyszenia Polska Obywatelska Cyberobrona w cyberbezpieczeństwie Polski mówi dla Cyberdefence24.pl Mirosław Maj prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń

Mirosław Maj komentując decyzję Niemiec o powołaniu oddziałów do walki w cyberprzestrzeni wskazał, że można rozważyć przeniesienie tego rozwiązania na polski grunt.

Niemiecka decyzja o powołaniu wspólnych oddziałów, które mają się zajmować kwestiami w ramach wojny informacyjnej i takim klasycznym cyberbezpieczeństwem jest bardzo ciekawa i ja bym się jej bardzo uważnie przyjrzał, czy nie jest do skopiowania.

Mirosław Maj

Maj zauważył, że działania w cyberprzestrzeni są w pełni zsynchronizowane z dezinformacją i coraz częściej ich autorem są państwa narodowe. Jego zdaniem cyberobrona i operacje informacyjne są w tej chwili bardzo blisko względem siebie.

Obserwując działania w cyberprzestrzeni, mamy pełną synchronizację działań związanych z dezinformacją i działań które sobie określamy np. mianem state sponsored attacks, czyli takich ataków dokonywanych przy współpracy czynników państwowych.

Mirosław Maj

W dalszej części swojej wypowiedzi Mirosław Maj odniósł się do głównych zadań Polskiej Obywatelskiej Cyberobrony, podkreślając, że ma ona głównie charakter uzupełniający i nie może zastąpić sił zbrojnych w cyberprzestrzeni. 

Stowarzyszenia Polska Obywatelska Cyberobrona musi być rozumiana jako uzupełniająca, bo ona nic nie załatwi sama w sobie (...) Inicjatywa może być ogromnym wsparciem dla dobrze funkcjonujących struktur cyberbezpieczeństwa i cyberobrony

Mirosław Maj

 Czytaj też:  Mirosław Maj dla Cyberdefence24.pl: Polska Obywatelska Cyberobrona umożliwia wykorzystanie potencjału krajowych specjalistów

 

 

 

 

Komentarze