Reklama

Strona główna

Luksusowe jachty na celowniku cyberprzestępców

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Cyberprzestępcy mają nowy cel. Są nim miliarderzy posiadający jachty pełnomorskie, nad którymi  można łatwo przejąć kontrolę.

Podczas konferencji Superyacht, jaka odbyła się niedawno w Londynie, potencjalnym nabywcom tych drogich, luksusowych łodzi zaprezentowano nowe zagrożenia ze strony hakerów. Okazuje się, że cyberprzestępcy są w stanie przejąć kontrolę nad jachtem oraz pozyskać prywatne zdjęcia jego właściciela.

W ciągu kilku godzin specjaliście od spraw cyberbezpieczeństwa Campbellowi Murrayowi z firmy BlackBerry przy pomocy laptopa udało się przejąć dowodzenie jachtem i mógłby on bez problemu popłynąć nim na pełne morze. Był też w stanie uzyskać kontrolę nad łącznością satelitarną, systemem telefonicznym, Wi-Fi, nawigacją oraz usunąć dane, w celu likwidacji dowodów na działania hakerskie.

Czytaj też: Media społecznościowe zagrożeniem dla żołnierzy

Pokazane przez Campbella Murraya w Londynie możliwości czy raczej łatwość porwania drogiego jachtu ujawniły oligarchom i miliarderom, którzy byli obecni na prezentacji w prywatnym klubie w Londynie, jak łatwo mogliby zostać porwani wraz ze swym jachtem przez cyberprzestępców. Ekspert firmy BlackBerry zaprezentował zebranym osobom, w jaki sposób hakerzy mogą wykraść dane dotyczące ich kont bankowych, a nawet ukraść prywatne zdjęcia. Te ostatnie nierzadko bywają kompromitujące i są wykorzystywane przez cyberprzestępców do zapłacenia okupu w zamian za niepublikowanie ich czy nie dostarczenie np. mediom.

Reklama

Komentarze

    Reklama