Reklama

Biznes i Finanse

Lider branży turystycznej „przegrał” z hakerami

Fot. Roderick Eime/Flickr
Fot. Roderick Eime/Flickr

Gigant branży turystycznej padł ofiarą cyberataku, w ramach którego hakerzy uzyskali dostęp do wewnętrznych danych koncernu i skutecznie je zaszyfrowali. Kampania ransomware prawdopodobnie naruszyła informacje na temat pracowników oraz klientów firmy.

15 sierpnia 2020 specjaliści jednej z największych na świecie firm turystycznych Carnival Corporation wykryli atak ransomware, który umożliwił hakerom dostęp do części systemów informatycznych firmy i je skutecznie zaszyfrowanie. W ramach incydentu cyberprzestępcy prawdopodobnie pobrali część bazy danych – czytamy w oficjalnym komunikacie Carnival Corporation.

„Niezwłocznie po wykryciu zdarzenia związanego z bezpieczeństwem Spółka wszczęła dochodzenie i powiadomiła organy ścigania oraz zaangażowała radcę prawnego i innych specjalistów w zakresie reagowania na incydenty” – wskazują władze firmy. Obecnie trwa dochodzenie w sprawie cyberataku.

Na skutek złośliwej kampanii wdrożono szereg środków bezpieczeństwa, aby załagodzić sytuację i wzmocnić bezpieczeństwo wewnętrznych sieci oraz systemów. „Firma współpracuje z wiodącymi w branży firmami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem, aby natychmiast reagować na zagrożenie, bronić swoich systemów informatycznych i przeprowadzać działania naprawcze” – stwierdzono w komunikacie.

Na podstawie wstępnej oceny incydentu oraz obecnie znanych informacji nie ma większych obaw związanych z możliwym zakłóceniem działalności firmy, w tym na jej wyniki finansowe. „Niemniej jednak spodziewamy się, że zdarzenie to obejmowało nieuprawniony dostęp do danych osobowych gości i pracowników, co może skutkować potencjalnymi roszczeniami” – podkreślają władze Carnival Corporation.

Carnival Corporation to jedna z największych na świecie firm zajmujących się turystyką, posiadająca udziały w dziewięciu wiodących na świecie liniach wycieczkowych. Prowadzi działalność między innymi w Ameryce Północnej, Australii, Europie i Azji. Obecnie firma jest uznawana za największego operatora rejsów wycieczkowych na świecie, zatrudniającym ponad 150 000 pracowników i posiadającym flotę 600 statków.

Nie jest to jedyny przypadek kampanii ransomware wymierzonej w światowego lidera swojej branży. Jak informowaliśmy wcześniej, przedsiębiorstwo Brown-Forman, będące producentem napojów alkoholowych, takich jak Jack Daniel’s i Finlandia, również padło ofiarą cyberataku motywowanego chęcią otrzymania okupu. Zdaniem firmy na skutek incydentu mogło dojść do naruszenia wewnętrznych danych koncernu.

W ramach kampanii ransomware hakerzy mieli skopiować 1 terabajt poufnych danych i udostępnić je w internecie w przypadku nie zapłacenia żądanej kwoty. „Nie będziemy negocjować z hakerami” – wskazały władze Brown-Forman.

Reklama

Komentarze

    Reklama