Reklama

Polityka i prawo

Rosja kładzie światłowody na Arktyce. Rdzeniem chińska infrastruktura

Fot. maxpixel.net/CC0
Fot. maxpixel.net/CC0

Rosja rozpoczęła projekt budowy podwodnych światłowodów biegnących przez Arktykę. Projekt o wartości 889 mln dolarów będzie całkowicie finansowany przez państwo i powinien zostać ukończony w 2026 roku. Inwestycja ma miejsce w regionie, gdzie Kreml zwiększył swoją obecność wojskową.

Realizacja projektu budowy podmorskich światłowodów wiodących przez Arktykę wpisuje się w plany Moskwy do poprawy jakości sieci w odległych regionach kraju. To właśnie na dalekiej północy Rosja rozszerza swoją obecność wojskową oraz rozwija „Północną Drogę Morską”, która ma stać się jednym z głównych szlaków dla żeglugi.

Budowa infrastruktury zgodnie z planami – powinna zostać ukończona w 2026 roku – informuje agencja Reutera. Światłowody mają przebiegać przez północne wybrzeże Rosji (dł. 12 650 km) od miejscowości Teriberka nad Morzem Barentsa do Władywostoku.

Projekt nazwany „Polar Express” będzie realizowany przez państwową firmę Morsviazsputnik. Z założenia ma być dostawcą stabilnego internetu w miastach portowych położonych na północy kraju, a także na Kamczatce i Sachalinie.

Inwestycja ma kosztować 65 mld rubli (889 mln dolarów) i będzie w całości finansowana przez państwo.

Chiński światłowód i rosyjskie komponenty

Co warto podkreślić, infrastruktura jest tworzona przy wykorzystaniu chińskiego światłowodu i rosyjskich komponentów. Specjalistyczny statek przeznaczony do układania podmorskich kabli wyruszył w miniony czwartek (tj. 5 sierpnia br.) z portu w Murmańsku, aby rozpocząć realizację projektu. Punktem startowym jest obszar blisko Teriberki.

Andrey Kuropyatnikov, dyrektor naczelny Morsviazsputnik, w rozmowie z agencją Reutera podkreślił, że tworzona infrastruktura będzie wymagała połączenia z globalną siecią kabli, co z kolei wiążę się z koniecznością dodatkowych inwestycji zagranicznych. Jak zaznaczył, tego typu partnerstwo ma na celu rozszerzenie inicjatywy na Europę i Azję. „Prowadzone są obecnie rozmowy z firmami z Azji, Europy i USA” – dodał.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

Reklama

Komentarze

    Reklama