Reklama

Social media

Krzysztof Silicki, NASK: Skala cyberataków rośnie, potrzebny wzrost świadomości użytkowników

Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK, dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji/ fot. CyberDefence24.pl
Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK, dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji/ fot. CyberDefence24.pl

”Wszyscy najpierw patrzą na to, jakie korzyści daje dane narzędzie, a dopiero na drugim czy trzecim miejscu pozostaje pytanie czy używanie go jest na pewno bezpiecznie. Bardzo ważna jest świadomość, aby zapalała nam się >>żółta lampka<<, że nie każde urządzenie jest bezpieczne” - mówi w rozmowie z CyberDefence24.pl Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK, dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji. 

Podczas konferencji CYBERSEC 2021 redakcja CyberDefence24.pl zapytała Krzysztofa Silickiego, zastępcę dyrektora NASK, dyrektora ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji o rosnącą skalę cyberataków, potrzebę wzrostu świadomości użytkowników w kwestii cyberzagrożeń oraz konieczność edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

"Porównując rok do roku - lipiec do lipca - mówimy o wzroście skali cyberincydentów z 650 do 2100. To tendencja, która się niestety utrzymuje. Prognozujemy, że do końca roku będzie to rekordowa liczba zarówno zgłoszeń, jak i zarejestrowanych incydentów, czyli takich, które CSIRT uznaje za rzeczywiste przypadki, którymi trzeba się zająć" - komentuje Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK, dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji. 

Jego zdaniem nie jest to jednak zjawisko, które jest typowe tylko dla Polski, a skala cyberataków rośnie zarówno w samej Europie, jak i na całym świecie. 

"Ma to związek z większą popularnością i koniecznością używania środków komunikacji cyfrowej i nowymi metodami oszukiwania czy ataków, które wykorzystują brak świadomości ze strony użytkowników. Wszyscy najpierw patrzą na to, jakie korzyści daje dane narzędzie, a dopiero na drugim czy trzecim miejscu pozostaje pytanie czy używanie go jest na pewno bezpiecznie. Bardzo ważna jest świadomość, aby zapalała nam się >>żółta lampka<<, że nie każde urządzenie jest bezpieczne" - stwierdza Krzysztof Silicki. 

Według niego "obecnie jest bardzo duża świadomość dotycząca cyberzagrożeń, ale edukacja wciąż jest potrzebna". 

Zobacz również: Krzysztof Silicki, NASK: Efektem nowelizacji KSC będzie pomoc użytkownikom

Więcej w poniższym wideo. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama