Reklama

Polityka i prawo

Koalicja "Pięciorga Oczu" apeluje do Apple i Facebooka o ujawnienie danych terrorystów

Fot. Department of Defense / Wikimedia / domena publiczna
Fot. Department of Defense / Wikimedia / domena publiczna

Urzędnicy państwowi najwyższego szczebla z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii spotkają się w przyszłym miesiącu, aby omówić plany nakłonienia firm technologicznych do udostępniania zaszyfrowanych danych agencjom ochrony, powiedział Malcolm Bryant Turnbull, premier Australii.

Spotkanie tzw. koalicji wywiadowczej Five Eyes Alliance w Kanadzie skoncentruje się na tym, jak sprawić, by terroryści i zorganizowane grupy przestępcze nie mogły bezkarnie w nielegalnych komórkach cyfrowych online - powiedział Malcolm Turnbull w parlamencie Australii. Jego zdaniem prywatność terrorystów nigdy nie może być ważniejsza niż bezpieczeństwo publiczne.

Facebook Inc. i Apple Inc., znajdują się pod coraz większą presją, aby udostępniały zaszyfrowane informacje w celu zapobieżenia atakom terrorystycznym. Przedsiębiorstwa te wcześniej sprzeciwiały się udostępnianiu takich informacji, powołując się na obawy dotyczące prywatności swoich użytkowników.

Czytaj też: Oskarżenia o szpiegowanie Trumpa przez GCHQ okazały się fałszywe

Słowa premiera Australii powtórzyła także premier Wielkiej Brytanii Theresa May, która powiedziała 4 czerwca, że ​​konieczna jest międzynarodowa współpraca i regulacja w celu usunięcia tzw. "bezpiecznej przestrzeni", która niestety umożliwiła ekstremistom wykorzystanie internetu do przygotowania ataków terrorystycznych. - Musimy współpracować z sojuszniczymi, demokratycznymi krajami w celu osiągnięcia porozumień międzynarodowych regulujących cyberprzestrzeń – powiedziała Theresa May.

Reklama

Komentarze

    Reklama