Reklama

Strona główna

KE: Konieczna koordynacja służb w walce z cyberprzestępczością

Fot. Wikimedia/ CC BY 2.0/Amio Cajander
Fot. Wikimedia/ CC BY 2.0/Amio Cajander

Doradcy KE wywodzący się ze środowisk naukowych ocenili w wydanych rekomendacjach, że Unia Europejska pilnie potrzebuje wspólnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Zdaniem doradców Komiji, należałoby poprawić koordynację pracy służb w walce z przestępczością komputerową w krajach UE.   

Współpracująca z Komisją Europejską grupa ekspertów (Scientific Advice Mechanism - SAM) opublikowała w tym tygodniu raport dotyczący cyberbezpieczeństwa w UE. Zdaniem autorów dokumentu w Unii wciąż brakuje spójności pomiędzy unijnymi przepisami ws. rynku cyfrowego a rozwojem technologii cyfrowych, usług internetowych i aplikacji. Krótko mówiąc, przepisy, także te dotyczące bezpieczeństwa w sieci, wdrażane są zbyt powoli, a gdy już wejdą w życie, to nierzadko okazują się już przestarzałe w odniesieniu do błyskawicznie rozwijających się technologii. To jednak zdaniem doradców KE można zmienić. Dlatego też opublikowali oni szereg rekomendacji dotyczących poprawy poziomu bezpieczeństwa cyfrowego w UE.

Przede wszystkim naukowcy zaznaczają, że Unia potrzebuje wspólnych dla wszystkich państw przepisów dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Tylko w ten sposób będzie można zwiększyć bezpieczeństwo systemów i sieci komputerowych, zlikwidować groźne luki w oprogramowaniu i skutecznie unikać ataków hakerskich. Należy też lepiej chronić prywatność unijnych konsumentów i przedsiębiorców w sieci. Użytkownicy powinni podawać w internecie jak najmniej informacji dotyczących swoich danych osobowych - jedynie tyle, ile potrzebne jest do ich odpowiedniego uwierzytelnienia w przypadku transakcji online. Internauci powinni mieć także możliwość decydowania o ujawnieniu swoich danych oraz kontrolę nad tym, w jaki sposób ich dane są wykorzystywane. Pomoże to uniknąć choćby takich sytuacji, że internauta zgadza się na przetwarzanie swoich danych osobowych, zawierając umowę z jedną firmą (np. bankiem), po czym jego dane przekazywane są dalej i wykorzystywane w innym celu (np. reklamowym). Ważne jest też zwiększanie świadomości konsumentów co do zagrożeń, które czyhają na nich w sieci, i konsekwencji związanych z ewentualnym wykradzeniem ich danych przez przestępców komputerowych.

Czytaj także: Bezpieczeństwo wyborów: Nie trzeba ręcznie liczyć głosów

- Mieszkańcy UE muszą mieć pewność, że kiedy dokonują transakcji online, ich prywatność jest chroniona. Tylko w ten sposób będziemy mogli rozwijać rynek cyfrowy i zapewnić powstawanie nowych przedsiębiorstw działających na nim – ocenia komisarz UE ds. nauki, badań i innowacji Carlos Moedas. 

Autorzy raportu podkreślili również, że w UE nadal brakuje wyspecjalizowanych pracowników w sektorze IT, aby wzmocnić branżę cyfrową, Unia powinna promować kierunki inżynierskie i technologiczne oraz wspierać kształcenie nowych specjalistów. - Jako, że cyberataki stają się coraz bardziej wyrafinowane, bezpieczeństwo cyfrowe jest jednym z głównych priorytetów dla wspólnego rynku cyfrowego. Europejska gospodarka cyfrowa przyniesie korzyści jedynie wtedy, gdy obywatele będą mieli pewność co do jej bezpieczeństwa – mówi komisarz UE ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

Unijni doradcy podkreślają również, że należy poprawić ogólnoeuropejską współpracę w zakresie walki z cyberprzestępcznością. Odpowiednie służby państw członkowskich powinny wymieniać się informacjami o przypadkach przestępczości komputerowej, a w razie konieczności przekazywać sobie dowody w danej sprawie. Mechanizm doradztwa naukowego Komisji SAM powołany został w 2015 r. w celu poprawy jakości unijnej legislacji. - Opinia naukowa jest istotną częścią europejskiej strategii cyberbezpieczeństwa i zostanie wzięta pod uwagę podczas prac KE w 2017 r. nad poprawą bezpieczeństwa w ramach jednolitego rynku cyfrowego – zapowiada komisarz Ansip.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama