Biznes i Finanse
Jak rozwijać kompetencje uczniów w gospodarce 4.0? Powstaje kurs dla nauczycieli
Powstaje specjalny przewodnik online, za pomocą którego nauczyciele szkół ponadpodstawowych zdobędą wiedzę na temat efektywnego rozwijania kompetencji uczniów, niezbędnych z perspektywy gospodarki 4.0. Kurs ma zostać ukończony w przyszłym roku.
„Przewodnik 4.0 - jak kształcić kompetencje przyszłości?” to nowy projekt Platformy Przemysłu Przyszłości, organizacji, której celem jest budowa przemysłu 4.0 w Polsce.
„>>Przewodnik 4.0<< to jeden z elementów naszych działań na drodze do stworzenia systemu edukacji, który będzie szkolił pracowników przyszłości” – podkreślił Dawid Solak, p.o. prezesa zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości. Według niego wykształcone w ten sposób kadry pozwolą na utrzymanie i wzmocnienie konkurencyjności polskich firm z sektora przemysłu 4.0 w Polsce i na świecie.
Osią Przewodnika 4.0 będzie kurs online, pozwalający na podniesienie kwalifikacji nauczycieli szkół ponadpodstawowych w zakresie kształcenia kompetencji przyszłości, niezbędnych w gospodarce 4.0.
Pilotaż kursu
Według twórców przewodnika, umożliwi on nauczycielom opracowywanie indywidualnych lub grupowych procesów rozwojowych. Kurs zostanie sprawdzony w formie programu pilotażowego w grupie 44 nauczycieli. Jego uczestnicy zostaną wyłonieni w specjalnej rekrutacji, a grupa będzie reprezentatywna dla całej Polski. Pilotaż odbędzie się od lipca do grudnia 2022 roku. Prace projektowe nad przewodnikiem potrwają do końca 2022 roku.
Wartość całego projektu to blisko 250 tys. euro. Projekt uzyskał dofinansowanie miliona złotych w ramach programu Edukacja EOG, prowadzonego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Jego celem jest zwiększenie kwalifikacji nauczycieli szkół ponadpodstawowych w zakresie rozwoju kompetencji przyszłości wśród uczniów.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.