Social media
Jak i gdzie zgłosić podejrzaną stronę internetową?
Jak zgłosić podejrzaną stronę w internecie? Do kogo się zwrócić? O czym należy pamiętać? Poniżej przedstawiamy proste wskazówki, wyjaśniając, dlaczego to takie ważne. Czujność to podstawa cyberbezpieczeństwa.
Jak wskazuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) w specjalnym komunikacie, w ostatnim czasie można zaobserwować wzmożoną aktywność cyberprzestępców. W wielu przypadkach podszywają się oni pod instytucje finansowe (m.in. banki), firmy kurierskie, ale także znajomych czy bliskich użytkowników. Aby nie paść ich ofiarą, należy zachować czujność i reagować na wszelkie podejrzane działania.
Cyberprzestępcy bardzo często korzystają ze stron wyłudzających dane osobowe i/lub uwierzytelniające (np. do konta bankowych czy social mediów). Linki do złośliwych witryn rozpowszechnianie są zazwyczaj za pomocą wiadomości SMS-em, maili czy platform mediów społecznościowych.
23 tys. adresów
„Aby ostrzegać użytkowników przed nadużyciami, w tym właśnie przed fałszywymi stronami internetowymi – wspólnie z NASK PIB, UKE oraz we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi – w marcu ubiegłego roku uruchomiliśmy listę ostrzeżeń przed fałszywymi stronami. Do dziś znalazło się na niej już prawie 23 tysiące adresów. Lista jest dostępna publicznie” - podkreśla KPRM.
Trafiają na nią strony wyłudzające dane lub pieniądze. Każde zgłoszenie jest weryfikowane w CSIRT NASK. Kiedy podejrzenia okazują się prawdziwe – strona trafia na listę ostrzeżeń, użytkownicy są ostrzegani przed wejściem na nią, a operatorzy mogą ograniczać obsługę takiej witryny. W niektórych wypadkach powiadamiane są też organy ścigania - prokuratura i policja.
Jak zgłosić podejrzaną stronę?
Podejrzaną stronę może zgłosić dosłownie każdy. W tym celu należy wypełnić specjalny internetowy formularz lub też wysłać SMS-a z linkiem do witryny na numer 799 448 084 (można wykorzystać funkcję w telefonie „przekaż” lub „udostępnij”). Tego typu powiadomienie zostanie dostarczone bezpośrednio do analityków CSIRT NASK. To oni decydują o tym, czy wskazana witryna trafi na listę ostrzeżeń. Warto jednak mieć na uwadze, że z jednego numeru można zgłosić maksymalnie trzy wiadomości w ciągu 4 godzin.
Phishing - najpopularniejsza metoda
Jaką najczęstszą metodę wykorzystują cyberprzestępcy? Jak podaje KPRM, jest to phishing. „Stosujący go cyberprzestępcy wykorzystują znaną technikę, która ma spowodować że podejmiemy działania zgodne z ich zamierzeniami. To dlatego kuszą nas sensacyjnymi tytułami, rzekomymi niepowtarzalnymi ofertami, czy promocjami, które nigdy więcej się nie powtórzą. Są przy tym bezwzględni. Często podszywają się np. pod firmy kurierskie, urzędy, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych. Coraz częściej wykorzystują do tego komunikatory i portale społecznościowe” - czytamy w komunikacie.
Cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, by stale tworzyć nowe metody oszukiwania nas, czy wyłudzenia naszych pieniędzy lub danych. Dlatego my także nieustannie musimy być czujni. Weryfikujmy informacje, nie działajmy w emocjach, a jeśli mamy pewność, że jesteśmy świadkami przestępstwa, zgłaszajmy to. Wystarczy wejść na stronę https://incydent.cert.pl i wypełnić dostępny tam formularz.
Prosty sposób na cyberbezpieczeństwo
Jak jeszcze możemy zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. KPRM wskazuje na kilka prostych sposób:
- Dokładnie sprawdzajcie wygląd i adres strony (na pierwszy rzut oka może nie różnic się od tego oficjalnego, ale wystarczy się przyjrzeć, by znaleźć np. drobną literówkę), na której podajecie dane logowania, dane osobowe czy karty płatniczej.
- Nie działajcie pod presją czasu, uważajcie na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania.
- Uważajcie na sensacyjne wiadomości, strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych.
- Weryfikujcie źródła informacji zanim podejmiecie działania na ich podstawie lub je powielicie.
- Jeśli nie jesteście pewni, że dana informacja jest prawdziwa - skontaktujcie się z rzekomym nadawcą innym znanym kanałem i/lub poszukajcie potwierdzenia informacji w innych źródłach.
- Zgłaszajcie do CSIRT NASK każdą podejrzaną stronę, a także wiadomości e-mail i SMSy, które mogą wyłudzać dane.
Na podstawie informacji prasowej KPRM
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Czytaj też: Jak „nie zgubić dziecka w sieci”?