Reklama

Strona główna

Irak kupuje bezpieczne telefony ze Szwajcarii

Telefony do wykonywania bezpiecznych szyfrowanych połączeń zostały dostarczone do Iraku w ramach ostatniej transzy urządzeń o wartości 100 mln franków szwajcarskich (409 mln złotych). Łącznie eksport urządzeń podwójnego zastosowania z tego kraju zamknął się w 2016 roku kwotą 1,2 mld franków (około 4,9 mld złotych).

Informację o wysyłce urządzeń przeznaczonych do szyfrowanej komunikacji do Iraku potwierdził Stanowy Sekretariat Spraw Gospodarczych Szwajcarii (State Secretariat for Economic Affairs – w skrócie SECO). Eksport narzędzi lub wyposażenia wykorzystywanego przez wojsko w rejony walk jest zakazany, jednak już urządzenia podwójnego zastosowania podchodzą pod zupełnie inną kategorię. To pozwala na ich eksport nawet do krajów, w których obecnie są prowadzone konflikty zbrojne.

W dodatku szyfrowane telefony posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które chronią je przed ingerencją osób niepowołanych. Nie tłumaczy to jednak, dlaczego w przypadku urządzeń przeznaczonych do inwigilacji ich eksport według szwajcarskiego prawa jest nielegalny. Jednak jeżeli może służyć zarówno obywatelom, jak i wojsku, obowiązują je inne przepisy regulacyjne.

Czytaj też: 75 osób zatrzymanych – akcja Europolu wymierzona w pedofilów

W ciągu ostatnich pięciu lat Szwajcaria wyeksportowała z kraju urządzenia i maszyny przeznaczenia wojskowego i podwójnego zastosowania na łączną kwotę siedmiu mld franków (28 mld złotych) do 148 krajów na świecie. 

Reklama

Komentarze

    Reklama