Strona główna
IoT w służbie wojsku? NATO prowadzi badania
Kraje należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego badają urządzenia internetu rzeczy (Internet of Things) pod kątem ich przydatności podczas działań militarnych. Pierwsze wyniki analizy możliwości wykorzystania sensorów podłączonych do internetu zostaną przedstawione podczas majowej konferencji w Finlandii.
Badanie prowadzone przez kraje członkowskie i Agencję Komunikacji i Informacji NATO (NCI) jest prowadzone pod przewodnictwem zespołu polskich ekspertów. Celem dwuletniej analizy rozpoczętej w styczniu 2016 roku jest sprawdzenie, jak urządzenia internetu rzeczy mogą wspomóc działania wojsk Sojuszu. Łącznie w badaniu wzięło 8 krajów członkowskich NATO: Belgia, Finlandia, Holandia, Niemcy, Polska, Rumunia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Według oficjalnej informacji dotyczącej analizy, jej zakończenie jest planowane na grudzień tego roku, jednak już w maju zostaną przedstawione pierwsze wyniki.
Oprócz sprawdzenia możliwości jakie dają urządzenia IoT, badanie postara się przedstawić także zagrożenia płynące z korzystania z nich w czasie operacji wojskowych. Tym samym, wstępne wyniki przedstawione w maju, mogą posłużyć krajom członkowskim do lepszego opracowania strategi bezpieczeństwa internetu rzeczy.
Czytaj też: Szef NSA chce poszerzenia współpracy z sektorem prywatnym
Jak czytamy w oficjalnym dokumencie NATO, IoT może znacznie wspomóc działania prowadzone przez oddziały wojskowe podczas misji. Obszary w których urządzenia mogą pomóc żołnierzom w przyszłości, dotyczą logistyki, rozpoznania i medycyny. W każdym z tych elementów, IoT może stać się istotnym czynnikiem wspomagającym wykonywanie misji.
Kolejna prezentacja raportu (po majowej) jest przewidziana podczas ćwiczenia interoperacyjności CWIX (Coalition Warrior Interoperability Exercise) w 2018 roku. To spotkanie krajów Sojuszu odbywa się co roku w Bydgoszczy, zazwyczaj w okresie letnim. Ostateczne wyniki analizy przydatności urządzeń IoT dla wojska poznamy najprawdopodobniej w 2019 roku.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany