Pentagon walczy o pozycję lidera w obszarze 5G

5 czerwca 2020, 13:00
pentagon77
Fot. 12019/Pixabay

Departament Obrony przeprowadzi kolejne testy sieci 5G w 7 bazach wojskowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Głównym celem zaplanowanych badania będzie dzielenie spektrum.

Połączenie baz wojskowych siecią 5G jest jednym z głównym priorytetów podsekretarza ds. badań i inżynierii Mika Griffina. W budżecie na 2021 roku znalazło się 450 milionów na badania i rozwój sieci 5G, więcej o 249 milionów dolarów niż rok temu.

W sumie Pentagon testuje sieć 5G w 12 bazach dążąc do osiągnięcia przewagi we wdrażaniu wojskowej sieci 5G nad głównym rywalem - Chinami. Joseph Evans, dyrektor techniczny w Departamencie Obrony odpowiedzialny za wdrażanie sieci 5G powiedział, że testy powinny skończyć się przed końcem jesieni tak aby przemysł mógł rozpocząć prace komercyjne jak najszybciej. Dodał również, że w każdej z baz testowane są inne technologie. 

Testy sieci 5G mają różne cele w zależności od baz. W Pearl Harbour testy sieci nowej generacji będą miały na celu wzmocnienie gotowości lotnictwa do wykonywania misji, w Forcie Irwin, Forcie Hood, oraz w Camp Pendleton testowana będzie bezprzewodowa łączność dla wysuniętych baz operacyjnych oraz centrów operacji taktycznych. Bezpieczeństwo sieci 5G będzie zaś podlegało badaniom w bazie w San Antonio. Prowadzone test mają pomóc poszczególnym jednostkom w doprecyzowaniu, czego potrzebują w zakresie nowoczesnych technologii.

Liczne działania Pentagonu w zakresie  rozwoju sieci 5G, jest wynikiem rywalizacji o pozycję lidera w tym zakresie pomiędzy Chinami a USA. Ponadto amerykańska armia nie chcą pozostać w tyle za komercyjnym wykorzystaniem tej technologiiW tym celu Pentagon zamierza współpracować przy wdrożeniu standardu łączności 5G z europejskimi firmami: Nokią i Ericssonem

Morgan Dwyer, ekspert amerykańskiego think-tanku Center for Strategic and International Studies wskazuje, ze dynamiczny rozwój sieci 5G będzie wymagał rezygnacji z innych inwestycji i zależy w dużej mierze od tego jaki priorytet dostanie nowa technologia. Nie wiadomo również jak na jej rozwój oraz wydatki zbrojeniowe wpłynie pandemia koronawirusa i obecnie trwające zamieszki w USA.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
cdd
piątek, 5 czerwca 2020, 19:13

To już wiadomo dlaczego w Polsce montują tyle tego.....

Niuniu
piątek, 5 czerwca 2020, 17:07

Pentagon robi to samo co Plus w Warszawie. Czy to oznacza, że operator komórkowy znad Wisły walczy o pozycję lidera z Pentagonem? A w zasadzie vice lidera bo niewątpliwie liderem w zastosowaniach i wdrażaniu 5G są Chiny i nikt im palmy pierwszeństwa już nie odbierze.

Th
sobota, 6 czerwca 2020, 12:41

Naprawdę Chiny panie Niuniu? Są takim samym liderem jak w każdej innej dziedzinie czyli gdzieś na szarym końcu. Z danych OpenSignal za okres od kwietnia do września 2019 roku wynika, że Stany Zjednoczone dysponują najszybszą siecią 5G na świecie. Ogromny wzrost prędkości, bo o 500 Mb/s, zanotowała Australia. Najszybszą siecią 5G w Europie dysponuje Szwajcaria. Dane OpenSignal pokazują najwyższą wartość prędkości pobierania danych w komercyjnej sieci 5G, w normalnych, codziennych warunkach. Stany Zjednoczone są bezapelacyjnym liderem z prędkością 1 815 Mb/s (1,77 Gb/s). Drugie miejsce przypadło Australii, gdzie Internet już od czerwca znacznie przyśpieszy. Z 792 Mb/s, do 1 292 Mb/s (1,26 Gb/s). Trzecia jest Szwajcaria z wynikiem 1 240 Mb/s (1,21 Gb/s), a czwarta Korea Południowa - 1 138 Mb/s (1,11 Gb/s). Chin nie widać w ogóle w czołówce i tyle jest z chińskiego liderowania.

Szept
niedziela, 7 czerwca 2020, 01:06

Wejdz sobie na opensignal i troche poczytaj bo te dane ktore podajesz sa z kosmosu. Ogólnie kienci w USA maja bardzo słabe osiągi sieci 5G. The U.S. is the exception, where Wifi continues to offer a small edge over 5G because of the large number of U.S. 5G users connecting on widely available, but relatively slow, 5G networks that are deployed using low spectrum bands. Przyjacielu dotyczy to danych styczen kwiecien 20202 r.

Transformer
sobota, 6 czerwca 2020, 17:55

No kwik USA ws. Chińskiego G5 mówi coś wprost innego

Th
sobota, 6 czerwca 2020, 23:47

To cierpliwie czekam na podanie "osiągnięć" chińskiego 5G.

Emil
piątek, 5 czerwca 2020, 18:57

Fakt, cała rosyjska nowoczesna sieć telekomunikacyjna oparta jest na Chinach (technologia). Rosja musiała zapłacić taką cenę postępu, choć to zagrożenie dla jej suwerenności. Plusem jest montaż modułów zakłócających np. sygnał GPS, aby pociski cruise i drony ewentualnie "pobłądziły" nad Rosją :-)

Tweets CyberDefence24