MON Hiszpanii celem ataku

26 marca 2019, 16:12
MONSPAIN
Fot. Luis García/Wikipedia Commons/CC 3.0

Wirus komputerowy zainfekował intranet Ministerstwa Obrony Hiszpanii. Celem hakerów miała być kradzież tajnych informacji na temat wysoce zaawansowanych technologii wojskowy. Zdaniem gazety El-Pais, która poinformowała o zdarzeniu, za atakiem stoi państwo.

Ministerstwo Obrony Hiszpanii nie skomentowało doniesień prasowych. Z informacji, do których udało się dotrzeć dziennikarzom El Pais, wynika, że wirus został wprowadzony do sieci za pomocą emaila. Pierwsze oznaki infekcji zauważono na początku marca. Nie wiadomo jednak jak długo był w intranecie, do którego podłączone jest ponad 50 tys. użytkowników.

Sieć ta nie zawiera wprawdzie tajnych informacji, ale rozmówcy El Pais byli zaniepokojeni, że infekcja może roznieść się na inne sieci, co pozwoli hakerom na uzyskanie dostępu do informacji na temat tajnych technologii wojskowych.

Obecnie prowadzone jest śledztwo, który ma wskazać, kto stoi za cyberatakiem, ale źródła zbliżone do El Pais potwierdziły, że atak był zbyt zaawansowany technicznie, żeby mogli go dokonać zwykli hakerzy. Ich zdanie za atakiem stoi państwo.

Źródło: El Pais

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
dQ
czwartek, 28 marca 2019, 10:37

To pewnie odpowiedź na zapowiedź stworzenia kolejnej zbiurokratyzowanej instytucje d/s z pogranicza inżynierii i magii, w których wiekszosc kadry nie rozumie technologii - "eksperci ds. bezpieczeństwa, prawnicy, dziennikarze, a także hakerzy": https://www.cyberdefence24.pl/w-hiszpanii-powstala-instytucja-ds-cyberbezpieczenstwa-i-atakow-hybrydowych Przeciez to całkiem logiczne, ze mityczni hiszpańscy hakerzy dadzą radę w wspieraniu takich "zaawansowanych technicznie ataków, żeby mogli go dokonać zwykli hakerzy". Czy ktoś tam w Hiszpanii słyszał o inzynierach IT, administratora sieci, kursach CCNE, centrach SOC lub S&AOC ???

Tomasz
środa, 27 marca 2019, 18:46

A u nas korzysta się z rosyjskich i chińskich systemów: Kaspersky i Huawei. Nie ma kto zarejestrować wycieku danych.

Jan
wtorek, 26 marca 2019, 21:41

każdy MIL-WAN jest fizycznie odizolowany od internetu, USB w tych kompach są zablokowane więc atak tylko na sieć jawną - wielkie mi coś...

Tweets CyberDefence24