Reklama

Strona główna

Hamas inwestuje w cyberszpiegostwo

Programming / pixabay.com
Programming / pixabay.com

Amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, analizując ostatnie działania hakerów wobec Izraela, dotarła do źródeł ataków pochodzących ze Strefy Gazy. Grupa przestępców z tego rejonu jest bezpośrednio wspierana przez Hamas.

Poziom wsparcia oferowany grupie Gaza Cybergang Group (GCG) przez Hamas ma być wystarczający do prowadzenia operacji wywiadowczych. Hakerzy ze Strefy Gazy są odpowiedzialni za ostatnie ataki na administracje izraelską. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa podkreślają, że grupa przestępców może posiadać zaplecze technologiczne porównywalne nawet z największymi grupami cyberprzestępców na świecie. Celem wspierania GCG przez Hamas ma być próba wpłynięcia organizacji terrorystycznej na działania Izraela podejmowane w Strefie Gazy.

Według serwisu Times of Israel, hakerzy byli wstanie przeprowadzić zaawansowaną kampanię phishingową wysyłając na adres poczty elektronicznej swoich ofiar wiadomości. Miały być one na tyle dobrze przygotowane, że większość z celów nabrało się na treść przesłaną na ich e-mail. Po kliknięciu na link lub otwarciu załącznika następowało zainfekowanie przy pomocy złośliwego oprogramowania. W skrzynkach odbiorczych zaatakowanych internautów znajdowały się fałszywe wiadomości, do których zostały dołączone zdjęcia ministra bezpieczeństwa publicznego Gilada Erdana i prezenterki telewizyjnej Sharon Perry. W przypadku prezenterki nie potwierdzono, czy wykorzystane przez hakerów kompromitujące zdjęcia należały do niej.

Czytaj też: Dożywocie dla byłego pracownika NSA? 20 lat kradł tajne dokumenty

Po analizie urządzenia i zawartości, która się na nim znajdowała, trojan instalował dodatkowe moduły szpiegujące, które pozwalały na czytanie korespondencji wykonywanej za pomocą urządzenia i podglądanie użytkowników za pomocą kamery internetowej. Grupa hakerów w tym samym czasie przygotowywała kampanie wycelowaną w administrację Izraela, zakładając domenę internetową new.gov-il.host. Adres na pierwszy rzut oka wygląda na fałszywy, szczególnie gdy porównamy go z oficjalną stroną rządu Izraela gov.il, jednak nie wszyscy użytkownicy sieci byli w stanie zauważyć tę różnicę.

Domena według specjalistów cyberbezpieczeństwa może zostać użyta przy kolejnym ataku cybernetycznym na administrację Tel Awiwu. Jaki wymiar może przybrać kampania prowadzona przez Gaza Cybergang Group i Hamas, nie wiadomo.

Reklama

Komentarze

    Reklama