Polityka i prawo
Hakerzy zablokowali platformę rejestracji na szczepionkę Pfizera
Platforma przeznaczona do rejestracji na szczepienia preparatem Pfizera na Węgrzech została skutecznie sparaliżowana przez hakerów za pomocą cyberataku. Witrynę zablokowano tuż po oficjalnym jej uruchomieniu. Nie jest to jednak jedyny incydent z udziałem rządowych stron poświęconych COVID-19, jaki miał miejsce w czasie pandemii w tym kraju.
30 kwietnia br. na Węgrzech otworzono jednodniową możliwość rejestrowania się na szczepionkę Pfizera przeciwko COVID-19 w ramach rządowego systemu internetowego. Jednak niemalże od samego początku, od wczesnego ranka witryna pozostawała niedostępna dla obywateli, aż do następnego dnia, wywołując tym samym chaos w punktach szczepień. Był to efekt cyberataku – udało się ustalić węgierskiemu serwisowi Telex.
W związku z działalnością hakerów rząd zadeklarował, że podejmie niezbędne kroki w reakcji na kampanię i dołoży wszelkich starań, aby ujawnić sprawców. Telex poszedł o krok dalej i zebrał wszystkie przypadki incydentów , jakie miały miejsce podczas pandemii, kierując do węgierskiej policji prośbę o wyjaśnienie okoliczności wskazanych wydarzeń.
Jak podaje serwis, mowa tu o cyberatakach z: 16 marca i 13 listopada 2020 roku na witrynę koronavirus.gov.hu; 26 stycznia br. na portale rządowe i administracji publicznej; 19 lutego br. na stronę rejestracji szczepień, witrynę informacyjną poświęconą COVID-19 i kormany.hu; 26 marca br. na punkt kontroli rejestracji szczepionek oraz 30 kwietnia br. na system informatyczny odpowiedzialny za rejestrację szczepień.
Węgierska policja w specjalnym oświadczeniu skierowanym do Telex odpowiedziała, że wskazane incydenty „były lub są badane przez Wydział Cyberprzestępczości Krajowego Biura Śledczego Policji”. Zdaniem organów ścigania przywołane przypadki rzeczywiście należy uznać za cyberataki na rządowe witryny internetowe. Nie ujawniono jednak bardziej szczegółowych informacji na temat incydentów.