Reklama

Armia i Służby

Hakerzy odpowiedzialni za włamania na skrzynki poczty elektronicznej najważniejszych osób w USA, zatrzymani

Fot. www.elbpresse.de / flickr.com
Fot. www.elbpresse.de / flickr.com

Przedstawiciele federalnych organów śledczych poinformowali, że w czwartek rano w Karolinie Północnej zatrzymano dwóch hakerów. Byli oni odpowiedzialni za włamania na prywatne skrzynki dyrektora CIA Johna Brennana oraz dyrektora Amerykańskiego Wywiadu James R. Clappera Jr.

Według informacji do jakich dotarł dziennik Washington Post hakerzy Andrew Otto Boggs ps. „INCURSIO” lat 22 oraz Justin Grray Liverman ps. „D3F4ULT” lat 24, zostali zatrzymani w dwóch miastach w Karolinie Północnej . Obecnie przebywają w areszcie śledczym, skąd zostaną przetransportowani do Alexandrii w stanie Wirginia, gdzie prowadzone jest postępowanie przeciwko zatrzymanym. Sprawa ma także dotyczyć 3 chłopców, którzy działali w ramach grupy Crackas With Attitude. Jak podaje Washington Post, mają obecnie przebywać na terenie Wielkiej Brytanii.

Grupa domorosłych hakerów, przyznała się do włamania na prywatne skrzynki pocztowe dyrektora CIA Johna Brennana oraz dyrektora Wywiadu Amerykańskiego James R. Clappera Jr. Grupa jednocześnie miała dzięki temu brylować w mediach, udzielając wywiadów oraz przekazując informacje na temat wykorzystywanych technik czy pokazując dowody włamania.

Oprócz włamań za które mężczyźni zostali zatrzymani, organy ścigania podejrzewają ich o inne przestępstwa. Ma tu chodzić o włamania do skrzynek należących do: byłego dyrektora departamentu FBI - Marka Giuliano, Amy Hess - asystentki dyrektora FBI, Gregora Mechera - partnere życiowego Jen Psaki, która pełni funkcję dyrektora ds. komunikacji w Białym Domu oraz Harolda Rosenbauma - szefa centrum technologicznego w CIA.

Osobą odpowiedzialną za samo włamania według B.J Kang, jednego ze śledczych FBI, miał być „Cracka” jeden z Brytyjskich nastolatków. Jego Amerykańscy koledzy mieli jedynie podpowiadać mu, aby wykorzystał zebrany materiał do złych celów.

Według informacji jaką podał Kang, Cracka miał włamać się na konto Brennana, udając jednego z techników firmy Verizon, w ten sposób udało mu się uzyskać dostęp do numeru telefonu, hasła oraz innych danych osobowych dyrektora CIA. To pozwoliło nastolatkowi na zablokowanie dostępu do prywatnej skrzynki w serwisie AOL, oprócz tego miał udostępnić 47 stronicowy dokument obarczony klauzulą ściśle tajne. Dokument miał zawierać liczne dane osobowe, dostęp do niego haker miał uzyskać dzięki zdobyciu poświadczeniu bezpieczeństwa szefa CIA.

Mark Giuliano, który obecnie przebywa na emeryturze, także miał stać się obiektem ataków ze strony grupy. Po włamaniu na skrzynkę poczty elektronicznej, hakerzy uzyskali dostęp do wrażliwych danych w systemach policyjnych. Dzięki dostępowi Liverman miał otrzymał informację o 80 policjantach z Miami, które później zostały odnalezione na jego komputerze przy zatrzymaniu, wcześniej jednak udostępnił je publicznie. Oprócz tego w wyniku dostępu do bazy, Liverman udostępnił listę 2 tys. nazwisk pracowników amerykańskiej administracji.

Cracka obecnie jest zatrzymany przez służby śledcze w Wielkie Brytanii, nie wiadomo czy zostanie on poddany procedurze ekstradycji czy też będzie sądzony według prawa brytyjskiego.

Czytaj też: Dyrektor FBI: Wzrasta zagrożenie cyberatakami

Reklama

Komentarze

    Reklama