Gov.pl - jeden portal do wielu spraw

3 grudnia 2019, 10:33
a18327af-55fb-4be2-814e-4a866e62b3d5
fot. cyfryzacja.gov.pl

Jeden portal dla różnych spraw urzędowych? Minister cyfryzacji Marek Zagórski chce aby obywatel wchodząc na jeden portal mógł nie tylko załatwić wszystkie potrzebne formalności ale również aby w trakcie "państwo podpowiedziało mu, jakie dalsze kroki ma zrealizować" - powiedział we wtorek w radiowej Jedynce. "Jesteśmy już na ścieżce do tego celu" - dodał.

Zagórski pytany był we wtorek o to, kiedy doczekamy się jednego narzędzia, które pozwoli w sieci załatwić różne urzędowe sprawy, takie jak 500 plus dla dziecka, zasiłek, rezerwacja miejsca w żłobku czy sprawdzenie e-recepty.

"Jesteśmy na ścieżce, która nas do tego prowadzi" - powiedział. Zapewnił, że jednym z wyzwań na nową kadencję dla Ministerstwa Cyfryzacji jest wdrożenie schematu związanego z obsługą takich "życiowych" spraw.

Jego zdaniem dużo zostało już zrobione. Ocenił, że na portalu www.gov.pl są wypracowane różne elementy łączące działanie urzędów, łącznie z internetowym kontem pacjenta. "Chodzi o to, by z punktu widzenia obywatela przebiegało to tak, że wchodząc na jeden portal - gov.pl - może obsłużyć sobie wszystkie usługi - a właściwie to tak być obsłużonym, by państwo podpowiedziało mu, jakie dalsze kroki ma zrealizować" - powiedział minister.

Zanim jednak takie rozwiązanie będzie mogło ruszyć, konieczne jest - jak powiedział - m.in. zakończenie prac nad "architekturą informacyjną państwa". "To narzędzie, dzięki któremu możemy popatrzeć, jakie procesy w jakich instytucjach zostały już wdrożone, jakie systemy funkcjonują" - powiedział. I skomentował, że działania dotyczące tej architektury są już "w zasadzie na finiszu". 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24