Francuzi zablokowali najpopularniejsze strony WWW

18 października 2016, 14:45
Fot. Domena publiczna

Jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych na terenie Francji w czasie godzin nocnych oflagował strony Google, Wikipedia oraz OVH jako zawierające treści terrorystyczne.

Oflagowanie spowodowało, że strony przez kilka godzin były zablokowane na terenie Francji pod zarzutem upubliczniania treści ekstremistycznych oraz nawołujących do nienawiści na tle rasowym oraz religijnym. Orange, który zdecydował się na zaznaczenie stron jako zawierających takie treści, działał w ramach prawa, które weszło w życie po zamachach na redakcję Charlie Hebdo w 2015.

Po zablokowaniu stron związanych z popularną wyszukiwarką internetową oraz stroną encyklopedyczną pojawiało się przekierowanie na stronę francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Według firmy blokada powstała z błędu ludzkiego jednego z pracowników Orange.

Jeden z francuskich ekspertów ds. bezpieczeństwa informacyjnego zaznaczył, że blokada mogła zostać spowodowana wybraniem standardowego pliku blokującego strony z treściami ekstremistycznymi. Taki standardowy plik mógł zawierać właśnie najpopularniejsze strony sieciowe – jak można przeczytać na stronie ITNews, powołującej się na wypowiedź francuskiego eksperta Stéphane'a Bortzmeyera.

Te rewelacje miały zostać także potwierdzone w wycieku wiadomości elektronicznych, do których dotarł portal Mac World. Rozwiązaniem na blokadę stron miało być ominięcie adresu routera DNS i wykorzystanie serwera DNS należącego do Google.

Czytaj też: Turcja zablokowała dostęp do usług w chmurze

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
krecik
czwartek, 20 października 2016, 21:01

W bardziej niż Francja totalitarnej Polsce telekomuna, czyli francuski Orange w nowszych swoich routerach dla klientów zablokował możliwość zmiany DNS ze swojego na np. Google (pewnie smutnym panom utrudniało to trochę śledzenie co społeczeństwo odwiedza w sieci). Oczywiście DNS można też skonfigurować w komputerze i wtedy działanie Orange nie jest skuteczne.

Tweets CyberDefence24