Reklama

Polityka i prawo

Francja: Transfery danych użytkowników WhatsApp do Facebooka nieuzasadnione

Fot. Flickr.com / Jeso Carneiro / CC 2.0
Fot. Flickr.com / Jeso Carneiro / CC 2.0

Francuski organ odpowiedzialny za ochronę danych osobowych (CNIL) wezwał WhatsApp do zaprzestania przesyłu danych użytkowników komunikatora do firmy Facebook, która jest jego właścicielem. Według oceny CNIL, przesyłanie danych z WhatsApp do Facebooka nie ma podstaw prawnych.

Wezwanie do zaprzestania wysyłania danych użytkowników WhatsApp do Facebooka CNIL opublikował w oficjalnej notatce na swojej stronie internetowej. Na spełnienie nakazu WhatsApp ma miesiąc.

 

Francuski organ odpowiedzialny za nadzór nad ochroną danych osobowych pochylił się nad problemem przesyłu danych pomiędzy WhatsApp i Facebookiem po tym, gdy w ubiegłym roku WhatsApp wprowadził zmiany do swojego regulaminu. Dostawca popularnego komunikatora poinformował wówczas swoich użytkowników, że współdzieli ich dane z Facebookiem, a zbierane informacje mogą być wykorzystywane do lepszego dopasowania reklamy ukierunkowanej, analityki bezpieczeństwa, a także "działań o charakterze analityki biznesowej wspierającej procesy decyzyjne".

 

CNIL ocenił, że podane przez WhatsApp uzasadnienie współdzielenia z Facebookiem danych w celach analityki bezpieczeństwa jest zasadne, natomiast pozostałe powody przesyłu danych użytkowników aplikacji do Facebooka są "nieakceptowalne". WhatsApp nigdy wcześniej nie poinformowało użytkowników, że ich dane są przetwarzane w celach biznesowych, a jedynym sposobem, w jaki osoby korzystające z aplikacji mogą uniemożliwić takie przetwarzanie swoich danych, jest jej odinstalowanie. Zdaniem CNIL "narusza to podstawowe i fundamentalne prawa użytkowników".

 

W opublikowanej notatce CNIL poinformował, że wielokrotnie prosił Facebooka o dostarczenie próbki danych francuskich użytkowników WhatsApp, które pozyskuje z komunikatora. Facebook jednak zawsze odpowiadał, że tego nie uczyni, gdyż z powodu tego, że firma zlokalizowana jest w Stanach Zjednoczonych, uważa, że podpada jedynie pod jurysdykcję prawa USA, wobec czego takiego obowiązku nie ma.

 

CNIL podał również do wiadomości, że uzyskał pewność co do faktu, iż dane 10 mln użytkowników WhatsApp z terenu Francji, które pozyskał Facebook, nie były używane w celach tworzenia reklamy ukierunkowanej.

 

Europejscy regulatorzy ochrony danych osobowych w przeszłości zwracali już uwagę na sprawę współdzielenia danych przez WhatsApp i Facebooka wielokrotnie. We wrześniu ubiegłego roku Niemcy wezwały Facebooka do zaprzestania zbierania danych użytkowników WhatsApp, w listopadzie 2016 roku zaś serwis społecznościowy należący do Marka Zuckerberga zgodził się zaprzestać pozyskiwania danych użytkowników komunikatora na terenie Wielkiej Brytanii.

 

W maju 2017 roku Unia Europejska nałożyła na Facebooka karę 122 mln dolarów za "wprowadzanie w błąd" użytkowników. Chodziło o fałszywe zapewnienie, że po przejęciu WhatsApp Facbeook nie będzie w stanie łączyć profili swoich użytkowników z ich aktywnością w komunikatorze.

 

PAP - mini

Komentarze