Polityka i prawo
Facebook rozpoczął łączenie swoich komunikatorów w jedną usługę
Facebook rozpoczął łączenie swoich komunikatorów w jedną usługę - donosi serwis The Verge. Zmiany najpierw pojawiły się na Instagramie, który zaczął pozwalać niektórym użytkownikom w USA na komunikację z użytkownikami innej aplikacji Facebooka - Messengera.
Połączenie wszystkich komunikatorów w jedną, wspólną usługę Facebook zapowiedział w ubiegłym roku. Ma ono polegać na wprowadzeniu interoperacyjności aplikacji takich jak WhatsApp, Messenger i Instagram - po zrealizowaniu łączenia użytkownicy wszystkich tych platform Facebooka będą mogli wymieniać wiadomości z innymi osobami, niezależnie od aplikacji, z jakiej korzystają i bez konieczności przełączania się pomiędzy poszczególnymi programami.
Po wprowadzeniu zmian użytkownicy Instagrama mają mieć możliwość "korzystania z nowego, kolorowego interfejsu", reakcji na wiadomości w postaci ikonek emocji, a także odpowiadania na czacie z użyciem gestów przesuwania palcem po ekranie. Po aktualizacji ikona wiadomości na Instagramie dla wybranych użytkowników zmienia się również na tę znaną z aplikacji Messenger.
Facebook w rozmowie z The Verge potwierdził pilotaż zmian dla niewielkiej grupy osób korzystających z Instagrama. Serwis Ars Technica komentuje z kolei, że koncern Marka Zuckerberga zajmuje dominującą pozycję na rynku komunikatorów internetowych. Największą bazą użytkowników na świecie cieszy się należący do tej firmy komunikator WhatsApp, z którego korzysta miesięcznie około dwóch miliardów aktywnych użytkowników. Drugą pozycję pod względem wielkości zajmuje Messenger (1,3 mld użytkowników), a trzecią - chińska platforma WeChat (1,2 mld)
Jeśli dojdzie do połączenia WhatsAppa i Messengera, Facebook stworzy superplatformę, z której może korzystać nawet 3,3 mld osób miesięcznie, co przekłada się na około 43 proc. populacji świata - pisze Ars Technica.