Reklama

Strona główna

Eksperci: rośnie liczba zagrożeń w cyberprzestrzeni

Fot. Christiaan Colen/Flickr/CC 2.0
Fot. Christiaan Colen/Flickr/CC 2.0

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa informatycznego z firmy G DATA, rośnie liczba zagrożeń w cyberprzestrzeni, z którymi mogą zetknąć się zarówno użytkownicy indywidualni, jak i firmy oraz organizacje.

Podczas konferencji, która odbyła się w czwartek w Warszawie, przedstawiciele firmy G DATA, dostarczającej oprogramowanie antywirusowe, opowiedzieli o zmieniającym się krajobrazie zagrożeń cyberbezpieczeństwa.

Ich zdaniem jednym z ważniejszych problemów jest bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, które narażone są na działanie cyberprzestępców, chcących często m.in. pozyskać dostęp do danych o logowaniu do usług bankowych użytkowników bądź też pozyskiwać inne informacje, które zapisują oni na używanych przez siebie smartfonach.

Z przygotowanego przez G DATA raportu o zagrożeniach dla urządzeń mobilnych wynika, że w pierwszym kwartale tego roku analitycy odkryli już ponad 846 tys. prób użycia nowego, złośliwego oprogramowania, które stworzono z myślą o atakach na system operacyjny Android, obecnie cieszący się największą popularnością na świecie. Obliczono, że dziennie pojawiało się średnio ponad 9 tys. nowych programów.

Eksperci zaznaczyli, że smartfony to dziś urządzenia wykorzystywane do wszelkich rodzajów zadań, począwszy od prostych czynności życia prywatnego, takich jak tworzenie list zakupowych, aż do korzystania z bankowości elektronicznej czy wykonywanie obowiązków zawodowych.

Podczas czwartkowej konferencji przedstawiciele G DATA przedstawili również ewolucję zagrożeń w cyberprzestrzeni w czasie ostatnich trzydziestu lat, a także zwrócili uwagę na rosnące koszty powodowane działalnością cyberprzestępców, która dla wielu organizacji przekłada się dziś na znaczne straty wizerunkowe, finansowe oraz problemy biznesowe.

Źródło:PAP

Komentarze