Eksperci: rośnie liczba zagrożeń w cyberprzestrzeni

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa informatycznego z firmy G DATA, rośnie liczba zagrożeń w cyberprzestrzeni, z którymi mogą zetknąć się zarówno użytkownicy indywidualni, jak i firmy oraz organizacje.
Podczas konferencji, która odbyła się w czwartek w Warszawie, przedstawiciele firmy G DATA, dostarczającej oprogramowanie antywirusowe, opowiedzieli o zmieniającym się krajobrazie zagrożeń cyberbezpieczeństwa.
Ich zdaniem jednym z ważniejszych problemów jest bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, które narażone są na działanie cyberprzestępców, chcących często m.in. pozyskać dostęp do danych o logowaniu do usług bankowych użytkowników bądź też pozyskiwać inne informacje, które zapisują oni na używanych przez siebie smartfonach.
Z przygotowanego przez G DATA raportu o zagrożeniach dla urządzeń mobilnych wynika, że w pierwszym kwartale tego roku analitycy odkryli już ponad 846 tys. prób użycia nowego, złośliwego oprogramowania, które stworzono z myślą o atakach na system operacyjny Android, obecnie cieszący się największą popularnością na świecie. Obliczono, że dziennie pojawiało się średnio ponad 9 tys. nowych programów.
Eksperci zaznaczyli, że smartfony to dziś urządzenia wykorzystywane do wszelkich rodzajów zadań, począwszy od prostych czynności życia prywatnego, takich jak tworzenie list zakupowych, aż do korzystania z bankowości elektronicznej czy wykonywanie obowiązków zawodowych.
Podczas czwartkowej konferencji przedstawiciele G DATA przedstawili również ewolucję zagrożeń w cyberprzestrzeni w czasie ostatnich trzydziestu lat, a także zwrócili uwagę na rosnące koszty powodowane działalnością cyberprzestępców, która dla wielu organizacji przekłada się dziś na znaczne straty wizerunkowe, finansowe oraz problemy biznesowe.
Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi
Materiał sponsorowany