Reklama

Strona główna

DARPA chce stworzyć sztuczną inteligencję rozumiejącą świat

Fot. Comfreak/pixabay/Creative Commons
Fot. Comfreak/pixabay/Creative Commons

Podlegająca Pentagonowi agencja DARPA chce stworzyć sztuczną inteligencję, która zdolna będzie do rozpoznawania kontekstów, a co za tym idzie rozumienia świata i wnioskowania na wzór tego, jakim posługuje się człowiek - poinformował serwis Venture Beat.

W ramach specjalnego programu DARPA chce stworzyć algorytmy uczenia maszynowego, które zdolne będą do samodzielnego wychwytywania przesłanek z otoczenia i rozumienia złożoności świata w taki sposób, by móc wyciągać wnioski podobne do tych, jakie daje proces rozumowania człowieka. Modele obliczeniowe mają naśladować procesy poznawcze dotyczące m.in. obiektów (fizyka intuicyjna), miejsc (nawigacja w przestrzeni), a także czynników wpływu (analiza intencji).

Celem prac nad nowymi algorytmami ma być uniknięcie konieczności trenowania sztucznej inteligencji na ogromnych zbiorach danych - twierdzą badacze wchodzący w skład zespołu rozwijającego narzędzie w ramach DARPA. Zdaniem dyrektora biura innowacji agencji dr Briana Pierce'a, rozwój sztucznej inteligencji zdolnej do rozumienia kontekstów może przyczynić się do zwrotu w stronę algorytmów, które mogą działać w sposób zbliżony do ludzkiego rozumu, a więc dochodzić do wniosków w sytuacjach, które nie zostały im wcześniej wpojone w procesie treningu na podstawie danych wyjściowych.

Venture Beat przypomina, że DARPA niedawno zadeklarowała chęć zainwestowania 2 mld dolarów w rozwój sztucznej inteligencji w USA w kolejnych pięciu latach. Agencja dysponuje obecnie budżetem około 3 mld dolarów rocznie, a realizowane przez nią programy nadzorowane są przez niemal 100 menedżerów, zarządzających zarówno pracownikami agencji, jak i zewnętrznymi kontraktorami.

Źródło:PAP

Komentarze