Reklama

Polityka i prawo

Dania wyszkoli żołnierzy do walki z rosyjską dezinformacją

Fot. Kadir Aksoy/Flickr/CC 2.0
Fot. Kadir Aksoy/Flickr/CC 2.0

Duńscy żołnierze, którzy zostaną wysłani do Estonii w ramach kontyngentu NATO zostaną przeszkoleni do obrony przez rosyjskimi działaniami informacyjnymi - poinformował szef resortu obrony Danii Claus Hjort Frederiksen.

"To już całkiem nowy świat. Duńscy żołnierze muszą być tego w pełni świadomi, a więc ustaliłem wraz z naszymi siłami zbrojnymi, że ci żołnierze, którzy zostaną wysłani w styczniu (do Estonii) będą informowani i szkoleni" na temat celowej dezinformacji - wyjaśnił Frederiksen.

"Mogą oni być narażeni na zastraszanie i (skutki) fałszywych pogłosek" - dodał.

Reuters przypomina, że w lutym litewska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie fałszywych informacji na temat gwałtu na 15-letniej dziewczynie, jakiego mieli się dopuścić stacjonujący na Litwie w ramach kontyngentu NATO niemieccy żołnierze. Maile z takimi pomówieniami zostały rozesłane do polityków i mediów.

Czytaj też: Raport: NATO walczy z rosyjską dezinformacją

W marcu Estonię, Łotwę i Litwę odwiedził minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel, który mówił o konieczności silniejszego przeciwstawiania się dezinformacji i cyberatakom, w tym wspierania niezależnych mediów w walce z podburzającymi nieprawdziwymi wiadomościami.

O inicjowanie fałszywych informacji na temat niemieckich żołnierzy na Litwie NATO oskarżyło Rosję.

PAP - mini

Komentarze