Reklama

Polityka i prawo

Czy w USA powstaną regulacje mające chronić obywateli przed sztuczną inteligencją?

Fot. teguhjatipras / Pixabay
Fot. teguhjatipras / Pixabay

Eksperci pracujący dla administracji prezydenta USA Joe Bidena wzywają Biały Dom do sformułowania nowych regulacji prawnych, których zadaniem będzie ochrona obywateli USA przed zagrożeniami wynikającymi z nadużyć powstałych przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Prace nad tym pomysłem w Białym Domu ruszyły w ub. piątek.

Biuro ds. Polityki Nauki i Technologii uruchomiło proces badawczy, którego celem jest zmapowanie problematyki związanej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz powiązanych z nią technologii, takich jak identyfikacja biometryczna i narzędzia służące do algorytmicznej oceny np. stanów emocjonalnych, kondycji zdrowia psychicznego lub charakteru danych osób.

Nowe regulacje mają zwiększyć bezpieczeństwo 

Zdaniem doradców naukowych prezydenta Bidena konieczne jest stworzenie nowych regulacji prawnych, które mają zabezpieczać społeczeństwo przed skutkami nadużyć wynikających z nieprawidłowego użytkowania technologii i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Jako przykład wskazano m.in. naruszenia prywatności i dyskryminację algorytmiczną.

Agencja Associated Press cytująca naukowców podała, że ich zdaniem wyliczenie praw przysługujących obywatelom w obliczu rosnącego zaawansowania narzędzi sztucznej inteligencji to tylko jeden z aspektów, które musi uwzględniać nowe prawo. Ważniejsze, w opinii ekspertów, jest wskazanie możliwych nadużyć oraz środków pozwalających im zapobiegać, zarówno po stronie rządu federalnego USA, jak i firm, które współpracują z administracją różnych szczebli. 

Według AP to nie pierwszy raz, kiedy administracja Bidena wyraziła głębokie zaniepokojenie brakiem regulacji towarzyszących rozwojowi sztucznej inteligencji, jednak apel naukowców o stworzenie nowego prawa jest pierwszym tak zdecydowanym krokiem w kierunku rzeczywistych zmian legislacyjnych.

USA w tyle za Europą

Agencja wskazuje, że kroki regulacyjne podjęła już Unia Europejska, która w ub. tygodniu przyjęła w Parlamencie Europejskim niewiążącą rezolucję zakazującą wykorzystania narzędzi rozpoznawania twarzy opartych o sztuczną inteligencję przez służby bezpieczeństwa i organy ścigania. 

Jak dodano, w tym roku najpewniej w Europie powstaną regulacje stwarzające ramy dla wykorzystania sztucznej inteligencji, których kluczowym aspektem będą kwestie zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom krajów członkowskich.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. DDR

    Później jak im terroryści coś rorwalą to zacznie się płacz gdzie były służby którym lewactwo cały czas ogranicza działania

Reklama