Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Żora: cyberataki takie, jak ten na infrastrukturę energetyczną odnotowujemy codziennie

Autor. Kevin Schmid / Unsplash

Cyberataki takie, jak ten na infrastrukturę energetyczną z wykorzystaniem malware INDUSTROYER2, którego celem było wyłączenie elementów systemów atakowanego obiektu, odnotowywane są codziennie - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Wiktor Żora, przedstawiciel państwowej służby łączności specjalnej i ochrony informacji Ukrainy.

Reklama

Żora powiedział, że cyberatak udało się zneutralizować, gdyż Ukraina zdołała wcześniej opracować wytyczne dla cyberbezpieczeństwa oparte o know-how z USA, które pozwalają "budować systemy ze świadomością całego krajobrazu zagrożeń, z którym dziś się stykamy".

Reklama

"Chcę kolejny raz podkreślić - nie tylko administratorzy, ale każdy użytkownik musi dbać o cyberhigienę. To pomoże zminimalizować ryzyko o 90 proc. i zwiększa wydajność cyberobrony" - dodał Żora.

Pytany o to, czy incydenty cyberbezpieczeństwa takie, jak ten mogą znacząco wpłynąć na konflikt na Ukrainie, Żora powiedział, że "to nie konflikt, ale wojna na pełną skalę w samym środku Europy".

Reklama

Jego zdaniem działania Rosji w sferze cyber są ukierunkowane przede wszystkim na wsparcie ofensywy Putina na wschodzie zaatakowanego kraju.

Cyberatak na sieć energetyczną na Ukrainie

Cyberatak, który miał 8 kwietnia wyłączyć część systemów infrastruktury energetycznej w Ukrainie został zneutralizowany, jednak - jak wskazują eksperci m.in. z CERT-UA i firmy ESET - był bardzo wyrafinowany.

Według analityków Rosja planowała go długo, najprawdopodobniej - przez kilka tygodni. Szkody wywołane cyberatakiem miały być tym bardziej dotkliwe, że atakujący chcieli zniszczyć systemy komputerowe potrzebne do tego, by wznowić normalne działanie sieci energetycznej.

Gdyby atak się powiódł, bez dostępu do energii elektrycznej mogło zostać nawet 2 mln osób w ogarniętym wojną kraju. Atak miał pozbawić ich nie tylko dostępu do prądu niezbędnego, by móc normalnie funkcjonować, ale też odciąć dostęp do informacji na temat wojny - twierdzą ukraińscy urzędnicy.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama