Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Fot. Pexels

Wyścig USA-Chiny. Biały Dom i giganci technologiczni sfinansują badania

Biały Dom wesprze fundusz inwestycyjny, którego fundatorami są tacy giganci świata nowych technologii jak m.in. twórca Palantira i PayPala Peter Thiel czy były prezes Google’a Eric Schmidt. Wszystko po to, aby USA mogły osiągnąć przewagę innowacyjną nad Chinami w dziedzinie tzw. „głębokich technologii”.

Reklama

Głównym celem inwestycyjnego wsparcia, którego Biały Dom chce udzielić badaniom razem ze znanymi postaciami świata technologii, jest wsparcie badań z zakresu głębokich technologii dla cyberbezpieczeństwa – to właśnie w tej dziedzinie rywalizacja pomiędzy USA i Chinami ostatnio znacząco się zaostrza.

Reklama

Gdzie USA muszą zwiększyć swoją przewagę?

Reklama

Szefem funduszu America's Frontier Fund został Gilman Louie, który w rozmowie z serwisem CyberScoop ocenił, że „USA muszą robić więcej, by wygrać >>wielką rywalizację między narodami<<". Jego zdaniem oznacza to przede wszystkim zwiększenie nakładów na innowacje w dziedzinach sztucznej inteligencji, komputerów kwantowych, technologii fuzji, mikroelektroniki, rozwoju łączności 6G oraz zaawansowanych systemów produkcji, a także biologii syntetycznej.

Większość tych technologii wkrótce stanie się częścią rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa – powiedział Louie. 

„Cyberbezpieczeństwo w ciągu kolejnych pięciu lub sześciu lat ulegnie drastycznym przemianom i z tradycyjnej dziedziny, w której myślimy o obronie w kontekście wielu warstw zabezpieczeń, przekształci się w rywalizację rozgrywającą się o wiele bardziej w czasie rzeczywistym i z udziałem algorytmów" – ocenił. „To będzie walka maszyn z maszynami" – dodał.

Cyberbezpieczeństwo amerykańskim priorytetem

CyberScoop podaje , że Louie, który został szefem nowego funduszu, wcześniej został mianowany przez Biały Dom członkiem rady doradczej ds. wywiadowczych przy prezydencie USA. W praktyce znaczy to tyle, że szef AFF ma „gorącą linię" do prezydenta Joe Bidena, któremu rada ma służyć pomocą i doradztwem ws. efektywności działania krajowych instytucji wywiadowczych, gdy mowa o realizacji ich zadań oraz przyszłych planów.

AFF ma być centrum dowodzenia siecią Quad Investor Network (QIN). Jak wyjaśnił Louie, to organizacja łącząca - we współpracy na rzecz rozwoju innowacyjności w technologiach głębokich - różne państwa demokratyczne, które widzą cel we wspólnej pracy nad rozwojem nowych technologii. 

QIN to projekt wspomagany przez Biały Dom, którego powstanie administracja prezydenta Bidena ogłosiła w maju tego roku.

Jak argumentują urzędnicy, wszystko po to, aby cyberbezpieczeństwo mogło być nadal traktowane priorytetowo, a podmioty państwowe mogły wydajniej współpracować z sektorem prywatnym. Motorem do takiej organizacji współpracy miały być m.in. konsekwencje cyberataku SolarWinds i Colonial Pipeline , które opisywaliśmy na łamach naszego serwisu. Oba incydenty wywarły znaczący wpływ na amerykańską gospodarkę.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama