Cyberbezpieczeństwo
Warszawa będzie gościć ministrów cyfryzacji i branżę cyfrową z regionu Europy Środkowo-Wschodniej
10 października w Warszawie odbędzie się CEE Digital Summit – piąty cyfrowy szczyt Europy Środkowo-Wschodniej. Do stolicy przyjadą przedstawiciele 17 organizacji cyfrowych z 12 krajów regionu; pojawią się też ministrowie cyfryzacji oraz rozwoju i przedstawiciele największych firm technologicznych z tej części Europy. Jak twierdzą organizatorzy, wydarzenie podkreśla rolę Polski jako regionalnego lidera w transformacji cyfrowej.
Artykuł sponsorowany
Szczyt organizowany jest w ramach CEE Digital Coalition – koalicji organizacji branży cyfrowej z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, powstałej między innymi z inicjatywy Związku Cyfrowa Polska. Wydarzenie otworzy polski wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Nie zabraknie także przedstawicieli rządów innych krajów - swój udział potwierdzili ministrowie ze Słowacji, Estonii, Rumunii, a także przedstawiciele rządów Litwy i Łotwy.
„Tegoroczny szczyt będzie wyjątkowy. Odbywać się będzie w przeddzień objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To ważny czas, w którym musimy wypracować wspólne strategie rozwoju gospodarki cyfrowej w całym regionie” – mówi Michał Kanownik, prezes organizującego szczyt Związku Cyfrowa Polska.„Gospodarka cyfrowa oraz sektor teleinformatyczny w naszych krajach doświadczył w ostatnich latach znacznego wzrostu. To właśnie Polska i inne państwa członkowskie Europy Środkowo-Wschodniej mogą i powinny stanąć za cyfrowy sterem UE i przewodzić zmianom w podejściu Unii do regulacji tej strefy” – dodaje.
Michał Kanownik na dowód przytacza dane z raportu „Sektor nowych technologii w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jako regionalny czynnik wzrostu”, przygotowany przez międzynarodową firmę konsultingową PWC i ekspertów CEE Digital Coalition.
„Wynika z niego, że nasz region Europy ma sporo możliwości, aby zdecydowanie przyspieszyć rozwój swojego sektora ICT. Istnieją nawet pewne obszary, które w naszym regionie wypadają dużo lepiej, niż w najbardziej rozwiniętych gospodarkach całej Unii Europejskiej. Dla przykładu, średnia liczba firm z sektora ICT wynosi 4,35 w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i tylko 2,13 w państwach Europy Zachodniej” – podaje Michał Kanownik.
Kluczowe tematy współczesnej gospodarki cyfrowej
Wiadomo już, że jednym z najistotniejszych tematów szczytu będzie budowa kompetencji cyfrowych, identyfikowana we wspomnianym raporcie jako jeden z ważniejszych problemów. Tylko cztery kraje z Europy Środkowo-Wschodniej (Chorwacja, Czechy, Estonia i Słowacja) cechują się średnim poziomem wiedzy technologicznej wykraczającym nieznacznie ponad średnią unijną. Polska znajduje się zdecydowanie bliżej końca stawki, niż jej początku.
Uczestnicy porozmawiają także o możliwościach wpływu regionu na cyfrową agendę Unii Europejskiej, o wykorzystywaniu potencjału technologii sztucznej inteligencji, oraz o cyberbezpieczeństwie - jednym z absolutnie kluczowych tematów w dobie rosnących zagrożeń o charakterze hybrydowym.
Podczas wydarzenia zostanie wręczona coroczna nagroda branży cyfrowej regionu Europy Środkowo-Wschodniej – CEE Digital Trident. W zeszłym roku jej laureatem został Mark Bois Andrijanič, były minister transformacji cyfrowej ze Słowenii – „promotor transformacji cyfrowej w duchu przedsiębiorczości i poszanowania praw człowieka”. Nazwisko osoby, które otrzyma tegoroczne wyróżnienie, poznamy w trakcie wydarzenia.
Pełną agendę wydarzenia i link do rejestracji można znaleźć pod adresem www.ceedigital.org
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany