Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Walka z fałszywymi SMS-ami. Podpisano porozumienie

iPhone apple
Autor. pxhere.com/CC0

Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej podpisały porozumienie, na mocy którego obie instytucje będą współpracować na rzecz walki z procederem rozsyłania fałszywych SMS-ów.

Reklama

Jak informuje NASK, 17 kwietnia podczas konferencji Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej 2023 nawiązano współpracę, która ma ułatwiać blokowanie rozsyłania wiadomości SMS, nakłaniających odbiorców do przekazania danych osobowych i/lub instalacji złośliwego oprogramowania. Chodzi tu o chęć ograniczenia zjawiska masowej wysyłki wiadomości SMS typu A2P (ang. Application to Person), mających charakter phishingowy.

Reklama

Jak czytamy na stronie Państwowego Instytutu Badawczego NASK, podmiotem najbardziej zaangażowanym w realizację tego porozumienia w ramach NASK będzie zespół CERT Polska, natomiast KIKE ma działać w imieniu lokalnych operatorów telekomunikacyjnych z całej Polski, a także największych polskich integratorów komunikacji A2P.

W ramach współpracy obie instytucje zobowiązują się m.in. do blokowania komunikatów A2P, które odwołują się do domen występujących na liście ostrzeżeń czy też bieżącą weryfikację linków zawartych w treści A2P.

Reklama

Celem opisywanego porozumienia jest m.in. zwiększenie skuteczności walki z procederem, który każdy z nas może zgłaszać na numer 799 448 084. To między innymi funkcjonowanie tego numeru i zgłaszanie podejrzanych wiadomości zespołowi CERT Polska, przyczyniło się w 2022 roku do zablokowania ponad 20 milionów prób wejścia na strony wyłudzające dane. Więcej na temat działania wspomnianego zespołu pisaliśmy m.in. w tym tekście .

Czytaj też

Kolejny krok w ramach większego bezpieczeństwa

Według informacji podanych przez NASK, porozumienie stanowi kolejny krok w walce z cyberzagrożeniami w obszarze telefonii komórkowej, a kolejnym krokiem mającym zwiększyć nasze bezpieczeństwo ma stać się ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej (tzw. ustawa antyspoofingowa).

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama