Cyberbezpieczeństwo
Walka z dezinformacją. Europejscy fact-checkerzy zatwierdzają Kodeks Norm
„Ponad 40 organizacji fact-checkingowych z całej Europy zatwierdziło kodeks norm, który określa standardy dotyczące metodologii, etyki i transparentności, niezbędne do skutecznej i spójnej walki z dezinformacją” - informuje Demagog serwis CyberDefence24.pl.
Mowa o "Europejskim kodeksie norm i standardów niezależnych organizacji fact-checkingowych". Powstał w ramach projektu, w którym biorą udział organizacje fact-checkingowe z ponad 30 europejskich państw.
Jak przekazał nam Demagog w komunikacie do sprawy, Kodeks został stworzony w oparciu o wielomiesięczne badania, ankiety, debaty i dyskusje wśród "europejskich organizacji weryfikujących fakty, a także naukowców i innych ekspertóww tej dziedzinie".
Jego finalną wersję zatwierdziło 44 z 45 organizacji mających prawo do głosu.
"Standardy kodeksu, obejmujące takie kwestie jak jakość źródeł, bezstronność i przejrzystość finansowa, muszą być przestrzegane, aby organizacje fact-checkingowe stały się zweryfikowanymi członkami Europejskiej Sieci Standardów Fact-Checkingu (EFCSN), która będzie zrzeszała, wspierała i reprezentowała ową społeczność. Członkostwo w EFCSN będzie dla opinii publicznej oznaką tego, które europejskie organizacje sprawdzające fakty działają w sposób niezależny, etyczny i w interesie publicznym" - tłumaczy Demagog.
Pod koniec września w Madrycie planowane jest spotkanie przedstawicieli organizacji fact-checkingowych. Podczas dyskusji mają zostać omówiona i zdefiniowana misja oraz struktura całej sieci, a także podmiotu zarządzającego (będzie on odpowiedzialny za nadzorowanie przestrzegania zasad określonych w Kodeksie).
"Ponadto w najbliższych miesiącach EFCSN będzie wspierał europejską społeczność OSINTową w opracowaniu odrębnego zbioru wytycznych dostosowanych do ich pracy i misji" - czytamy w komunikacie.
Warto podkreślić, że Kodeks stanowi część "Call of Integrity of Social Media" Komisji Europejskiej. Inicjatywa jest realizowana przez sześć europejskich organizacji fackt-checkingowych: Fundación Maldita.es (Hiszpania), AFP (Francja), CORRECTIV (Niemcy), DEMAGOG (Polska), Pagella Politica/Facta (Włochy) i EU DisinfoLab (Belgia).