Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Walentynkowy zawrót głowy. Miłość i cyberbezpieczeństwo nie zawsze idą w parze

fot. Alexander Sinn/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Alexander Sinn/ Unsplash/ Domena publiczna

Powszechne pojawienie się smartfonów umożliwiło nam wyrażanie miłości w nowej formie. Niestety, niejednokrotnie wykorzystywane jest to w niecnych celach.

Reklama

Na wyrażanie uczuć za pomocą komunikatorów patrzy się w różny sposób. Dla części z nas będzie to spłycanie relacji, a dla innych dodatkowa forma zacieśniania więzi. Niezależnie od tego, co sądzimy na temat wyrażania uczuć za pomocą smartfonów, warto zobaczyć jak nowe technologie zmieniają sposób naszego komunikowania.

Reklama

Badania Digital Care wskazują, że aż 72 proc. Polaków wyznało miłość za pomocą smartfona (rozmowa telefoniczna, SMS, komunikator). 64 proc. badanych potwierdziło, że codziennie pisze wiadomości do ukochanej osoby. Natomiast do korzystania z aplikacji randkowych przyznało się 32 proc. respondentów. Z rzeczy mniej przyjemnych warto wskazać na to, że 27 proc. badanych przyznało, że zerwało znajomość z ukochaną/ukochanym za pośrednictwem np. smartfona.

W taki sposób przedstawiają się dane dotyczące tego, jak dzisiaj komunikujemy swoje uczucia i jak wykorzystujemy nowe technologie np. do szukania miłości. Odmienną sprawą są niebezpieczeństwa czyhające na osoby poszukujące miłości w sieci.

Reklama

Czytaj też

Cyberoszustwa matrymonialne

Jak informują specjaliści z Bitdefender, według raportu Federalnej Komisji ds. Handlu (FTC) aż 40 proc. ofiar, które straciły pieniądze na skutek oszustw internetowych, była w „romantycznym związku" z cyberprzestępcami. To najczęściej media społecznościowe służyły do wysyłania wiadomości, które później przeradzały się  w „związek". Prawie 20 proc. ofiar cyberoszustów spotkało ich na platformie randkowej.

Jak uchronić się przed oszustem matrymonialnym wykorzystującym sieć do swoich działań? Jednym z czynników, który w rozmowie powinien zapalać nam „czerwoną lampkę" w głowie jest fakt unikania bezpośredniego kontaktu i sprowadzanie relacji wyłącznie do internetu. Kolejną rzeczą są formułowane przez rozmówcę prośby dotyczące pomocy materialnej, itd. Patrząc na tego typu oszustwa należy pamiętać o tym, że oszustom – oprócz pieniędzy – zależy też na naszych danych i w tym aspekcie również powinniśmy być wyjątkowo czujni.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama