Social media
Oszustwa na portalach randkowych. „Dochód cyberprzestępców wyniósł ponad 600 mln dol”
Aż 133 miliony dolarów zarobili cyberprzestępcy w pierwszej połowie 2021 roku w wyniku oszustw na portalach randkowych - poinformowało FBI w najnowszy raporcie.
Pandemia Covid-19 sprawiła, że wiele naszych aktywności przeniosło się do internetu. Jednak izolacja sprawiła, że wielu ludzi odczuwała szczególną samotność, co postanowili wykorzystać cyberprzestępcy.
Oszuści na portalach randkowych
Najnowszy raport FBI Internet Crime Complaint Center (IC3) wykazał, że tylko w pierwszej połowie 2021 roku wpłynęło do nich ponad 1800 skarg dotyczących oszustw o charakterze romansowym.
Oszuści zaczęli poszukiwać swoich ofiar na portalach randkowych i społecznościowych pod pretekstem zbudowania z nimi bliższej relacji. Jednak z biegiem czasu, kiedy kontakt stawał się coraz częstszy, wysyłali swoim ofiarom propozycje handlu i inwestowania w krytpowaluty – informuje Infosecurity Magazine.
Ofiary, które wchodzą w bliską relację internetową z przestępcą, otrzymują link, przekierowujący je na stronę internetową umożliwiającą dokonanie transakcji.
Wzbudzanie zaufania
Aby wzbudzić jeszcze silniejsze zaufanie, oszuści umożliwiają ofiarom wypłacenie niedużej kwoty pieniędzy, która ma ich upewnić w tym, że zarabiają dodatkowe fundusze w legalny sposób.
„Po udanej wypłacie, oszust zachęca ofiarę do zainwestowania kolejnej sumy pieniędzy, ale zaznacza, że musi ona działać szybko. Kiedy oszukiwana osoba chce dokonać kolejnej wypłaty, przestępcy wymyślają powody, dla których nie jest to możliwe” – informuje FBI.
Dodatkowym elementem całej akcji jest pojawienie się fałszywego biura obsługi klienta, co utrudnia zorientowanie się w oszustwie. Dopiero kiedy ofiara przestaje wpłacać pieniądze, to przestępca ucina z nią kontakt.
Okazuje się, że od stycznia do czerwca 2021 roku oszustwa na portalach randkowych spowodowały straty w wysokości 133 milionów dolarów. Z kolei dochód cyberprzestępców z tego tytułu w 2020 roku wyniósł ponad 600 milionów dolarów, zgodnie z danymi opublikowanymi przez FBI – pisze Infosecurity Magazine.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany