Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Oszustwo na niemieckiego ortopedę. Kobieta straciła oszczędności i popadła w długi

policja polska
Autor. Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja)/Twitter

Mieszkanka powiatu zwoleńskiego straciła ponad 100 tys. zł w wyniku oszustwa, do którego doszło za pomocą internetu. Sprawca podawał się za niemieckiego ortopedę.

Reklama

Kobieta zgłosiła się na policję, twierdząc, że padła ofiarą oszustwa. Wskazała, że w ubiegłym roku na jednej z platform mediów społecznościowych poznała mężczyznę. Użytkownik podawał się za niemieckiego lekarza ortopedę

Reklama

Oszust przekonywał poszkodowaną, że jako specjalista przebywa obecnie na kontrakcie ONZ na jednej z wysp na Pacyfiku. 

Czytaj też

Opłata za urlop

„Nowy znajomy bardzo szybko zaczął zapewniać kobietę o swoich uczuciach i oznajmił, że chce się spotkać” – wskazuje policja w komunikacie do sprawy. Mężczyzna podkreślił, że jedyną opcją, aby tak się stało, jest urlop, za który trzeba zapłacić. 

Reklama

Jak tłumaczył, sam nie może zgłosić wniosku i wnieść opłaty, ponieważ zgodnie z wymogami musi to zrobić osoba najbliższa. 

Czytaj też

Kredyt i pożyczki u znajomych

Kobieta oświadczyła znajomemu, że nie posiada środków, aby uregulować koszty związane z jego urlopem. W związku z tym mężczyzna postanowił utwierdzić ją w przekonaniu, że nie ma złych intencji i podał jej dane do swojego konta, aby mogła skorzystać z jego oszczędności. 

„Niestety konto było fałszywe i pokrzywdzona nigdy nie otrzymała pieniędzy, a sama złapana w sieć kłamstw kilkukrotnie przelewała pieniądze na jego konto, wzięła nawet kredyt w banku i zapożyczyła się u znajomych” – opisuje sytuację policja. 

Kobieta po pół roku zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i podjęła decyzję o zgłoszeniu sprawy na policję. W wyniku procederu straciła ponad 100 tys. zł

Czytaj też

Policja apeluje o ostrożność

Funkcjonariusze ostrzegają, że cyberprzestępcy nieustannie zmieniają swój sposób działania, aby skutecznie realizować zakładane cele. 

W ostatnim czasie opisywaliśmy na naszych łamach przypadek, gdzie 50-latka dała się oszukać metodą na „amerykańskiego żołnierza”. W ten sposób straciła również 100 tys. zł.

„W każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Najlepiej nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować policję” – radzą funkcjonariusze.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama