Cyberbezpieczeństwo
W 2022 r. Google zablokowało 173 tys. złośliwych twórców oprogramowania
W 2022 r. Google zablokowało na swojej platformie aż 173 tys. złośliwych twórców oprogramowania, rozsiewających z wykorzystaniem swoich aplikacji malware. Aby zapobiegać nadużyciom, przed deweloperami postawiono też nowe wymogi.
Weryfikacja tożsamości z wykorzystaniem numeru telefonu, adresu e-mail oraz „innych metod jej potwierdzania" to obietnica Google'a względem podwyższania bezpieczeństwa na platformie dystrybucji oprogramowania na telefony z Androidem. Czy wpłynie to na jego faktyczne zwiększenie? Tego jeszcze nie wiemy - jednak 2022 r. był pod kątem walki z zagrożeniem złośliwym oprogramowaniem spektakularny.
Złośliwi deweloperzy i malware w sklepie
Google podaje, że w 2022 r. usunęło ze swojej platformy 173 tys. kont złośliwych deweloperów, którzy naruszali politykę bezpieczeństwa dystrybucji aplikacji w sklepie tego koncernu.
Jednocześnie, gigant poinformował iż nie dopuścił do wypuszczenia w Google Play aż 143 mln aplikacji, które naruszały regulamin. Łącznie koncern zablokował - jak twierdzi - nadużycia finansowe i fałszywe transkacje o wartości ok. 2 mld dolarów.
Ograniczyć dostęp do danych
Firma deklaruje, że rozpoczęła bliską współpracę z dostawcami pakietów SDK w celu ograniczenia transferowania wrażliwych danych z ponad miliona aplikacji w Google Play.
Jednocześnie, koncern twierdzi iż w przypadku 500 tys. aplikacji zgłoszonych do dystrybucji poprzez tę platformę, firmie udało się ograniczyć apetyt na wrażliwe dane użytkowników dzięki dialogowi z deweloperami, ich edukacji oraz innym działaniom, takim jak zaostrzenie polityki i zasad korzystania z platformy Google Play .
Serwis Infosecurity Magazine ocenia, że to właśnie kontakt z programistami dla Google'a staje się coraz ważniejszy - bo to właśnie on najbardziej efektywnie wspiera bezpieczeństwo systemu Android, który wciąż pozostaje liderem rynku smartfonów.
Złośliwe aplikacje wciąż problemem
Na łamach naszego serwisu bardzo często poruszamy temat bezpieczeństwa aplikacji mobilnych i informujemy o złośliwych programach, które wyłudzają nasze dane, a również, niestety, mogą być bramką dla cyberprzestępców, którzy chcą sięgnąć po gromadzone przez nas środki finansowe.
Niestety, Android nie wypada w rankingu bezpieczeństwa korzystnie - to właśnie największa liczba oszustw i przestępstw zwiazana z tym systemem jest zgłaszana do polskich specjalistów od cyberbezpieczeństwa.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany