Cyberbezpieczeństwo
Ukraińska obrona. Szkolenie to jeden z filarów
Ukraina, będąc celem rosyjskiej inwazji, skutecznie odpiera wrogie cyberataki, dzięki m.in. wysoko wykwalifikowanym specjalistom. Proces szkoleniowy jest jednym z filarów budowy i rozwoju cyberbezpieczeństwa naszego sąsiada.
Przykładem może być centrum UA30, zarządzane przez Narodowe Centrum Cyberobrony (NCC) Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP). Jego głównym zadaniem jest podnoszenie umiejętności i zdolności „cyberobrońców". Swoim doświadczeniem i wiedzą dzielą się przedstawiciele Służby, ale także np. agencji rządowych, ministerstw czy organów publicznych.
Jak podaje SSSCIP, w ubiegłym roku w NCC przeprowadzono około 30 szkoleń dla ponad 150 specjalistów. Od stycznia br. ukończyło je już 80 osób (zajmujące się infrastrukturą krytyczną oraz zasobami publicznymi).
Ukraińscy stawiają na praktykę. Skupiają się na kwestii np. reagowania na incydenty, w tym cyberoperacji prowadzonych przez wroga z użyciem spyware (oprogramowanie szpiegujące). Centrum powstało w ramach ukraińskiej reformy systemu cyberbezpieczeństwa, której inicjatorem jest prezydent Wołodymyr Zełenski.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].