Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Torrenty ominą rosyjską cenzurę. To pomysł ukraińskich aktywistów

Aktywiści wymyślili sposób, by ominąć rosyjską cenzurę
Aktywiści wymyślili sposób, by ominąć rosyjską cenzurę
Fot. Egor Lyfar/ Unsplash/ Domena publiczna

Ukraińscy cyberaktywiści wpadli na pomysł, jak skutecznie ominąć cenzurę w Rosji i rozpowszechniać tam informacje: przy pomocy torrentów, łącząc pliki tekstowe z wideo, udające instrukcje instalacji.

Projekt pod hasłem „Torrenty prawdy” (ang. „Torrents of Truth”) ma pomóc w przebiciu się przez ścianę rosyjskiej propagandy i otworzyć oczy zwykłym ludziom, którzy mogą nie być do końca świadomi tego, co się dzieje w czasie trwającej wojny w Ukrainie.

Aktywiści tworzą torrenty, które zawierają plik testowy z listą wiarygodnych źródeł wiadomości, którym Rosjanie mogą zaufać oraz instrukcje pobierania i instalowania VPN (wirtualna sieć prywatna), by zapewnić sobie anonimowość w korzystaniu z usług internetowych.

Dodatkowo pliki zawierają zdjęcia i wideo dotyczące wojny w Ukrainie, pokazując przykłady ludzkiego cierpienia, co rosyjska propaganda przedstawia jako „specjalną operację wojskową”.

Czytaj też

Informacje o wojnie przy okazji ściągania popularnych filmów

W wyniku sankcji Zachodu i blokady usług przez gigantów technologicznych, jak podaje Bleeping Computer - ok. 43 proc. Rosjan ma obecnie pozyskiwać swoje programy i filmy nielegalnie, omijając bany i ściągając je z sieci. Akcja może zatem potencjalnie bazować na ok. 62 milionach osób.

Obecnie aktywiści mieli połączyć 21 torrentów z tekstem i wideo na bazie właśnie wydanych filmów i odcinków popularnych programów. W ten sposób przemycają oni informacje, które chcą przekazać Rosjanom, piracko ściągającym najnowsze produkcje.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze