Cyberbezpieczeństwo
TikTok w USA słabnie. W Europie wprost przeciwnie
Liczba użytkowników TikToka w Europie przekroczyła właśnie 150 milionów. Firma chwali się, że to wynik zwiększonych nakładów na przejrzystość danych i ochronę danych osobowych oraz zapowiada kolejne inwestycje na Starym Kontynencie.
TikTok poinformował na swojej stronie , że w marcu br. uruchomi w Dublinie Europejskie Centrum Przejrzystości i Odpowiedzialności. Zapowiedzi firmy dotyczą też powstania kolejnych centrów przetwarzania danych w Europie.
Platforma informuje również o publikacji raportu dotyczącego Kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji oraz rozbudowie zespołu mającego zapewniać zgodność działań aplikacji z Aktem o usługach cyfrowych, czyli Digital Services Act - istotnej europejskiej legislatywy mającej zwiększać ochronę użytkowników cyfrowych produktów i usług.
Czytaj też
Strategia dla Starego Kontynentu
TikTok w swoim komunikacie podaje, że w 2022 roku opracował strategię zarządzania danymi dla Starego Kontynentu. Chodzi m.in. o ograniczenie dostępu do danych europejskich użytkowników oraz zmniejszenie przepływu danych poza Europę. Wytyczne dotyczą też przechowywania danych lokalnie, dlatego też firma dąży do zwiększenia pojemności europejskiego magazynu danych i zapowiada budowę drugiego centrum danych w Irlandii, oraz zapewnia o chęci stworzenia trzeciego. Według deklaracji TikToka, dane użytkowników z Europy platforma zacznie migrować jeszcze w tym roku. Cały proces ma zostać zakończony do końca 2024 r.
Czytaj też
Amerykanie bardziej restrykcyjni
Na przeciwległym biegunie działają Amerykanie, którzy kontynuują debatę na temat potrzeby ograniczania działalności TikToka w USA.
Tym razem dwóch amerykańskich senatorów (Republikanin Jerry Moran i Demokrata Richard Blumenthal) zwróciło się do Janet Yellen, sekretarz skarbu i przewodniczącej Komisji ds. inwestycji zagranicznych USA (CFIUS), z prośbą o szybkie zakończenie dochodzenia i nałożenie surowych ograniczeń strukturalnych na działalność TikToka w kraju.
CFIUS zajmuje się sprawą TikToka i przejęcia przez ByteDance amerykańskiej spółki Musical.ly od 2017 roku. Komisja posiada uprawnienia do badania inwestycji zagranicznych potencjalnie zagrażających bezpieczeństwu narodowemu.
Jak informowaliśmy pod koniec listopada zarzuty wobec chińskiej spółki dotyczą m.in. inwigilacji dziennikarzy. Kolejnym problemem sygnalizowanym przez ekspertów i opisywanym na łamach CyberDefence24 jest posiadanie przez TikTok i Pekin dostępu do danych użytkowników aplikacji. Biorąc pod uwagę fakt, że chiński rząd posiada prawo do zmuszania chińskich firm do udostępniania informacji wewnętrznych w sytuacji, gdy rząd uznaje je za kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego, podejrzenia wydają się być uzasadnione.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany