Tik Tok zakazany w U.S. Navy. Dbałość o bezpieczeństwo czy efekt polityki Białego Domu?

23 grudnia 2019, 11:20
800px-CSDA_STX_034 (1)
Fot. Wesley.elliott/Wikimedia Commons/CC 3.0

U.S. Navy wprowadziło zakaz korzystania z aplikacji Tik Tok na urządzeniach mobilnych, tłumacząc, że stanowi ona poważne zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa. Czy decyzja amerykańskiego dowództwa jest nacechowana politycznie?

Amerykańskie dowództwo nie opisuje szczegółowo, jakiego typu niebezpieczeństwo stwarza popularna aplikacja. Rzecznik Pentagonu ppłk Uriah Orland stwierdził, że rozkaz jest następstwem rosnącego ryzyka dotyczącego wirtualnego bezpieczeństwa państwa – informuje Agencja Reutera.

Tik Tok jest niezwykle popularny wśród amerykańskich nastolatków. Ze względu na wzrost zainteresowania aplikacją również w kręgu wojskowych została poddana kontroli ze strony amerykańskich organów regulacyjnych i ustawodawców.

Jak donosi The Guardian, w zeszłym miesiącu żołnierze otrzymali rozkaz zaprzestania korzystania z Tik Toka, po tym jak senator Chuck Schumer zgłosił obawy dotyczące bezpieczeństwa armii. Rzecznik U.S. Navy podkreślił, że wszyscy wojskowi oraz personel amerykańskiej armii korzystają z popularnych aplikacji i innych inteligentnych urządzeń, jednak co jakiś czas są one szczegółowo sprawdzane pod względem bezpieczeństwa. Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości sprawia, że zostają one natychmiast zakazane.

W tym miejscu warto przypomnieć, że TikTok jest własnością ByteDance z siedzibą w Państwie Środka. Amerykański rząd kilkukrotnie publicznie podnosił, że chińskie firmy znajdują się pod kontrolą rządu i mogą wykorzystywać swoje produkty do cyberszpiegostwa oraz innych groźnych działań. Czy decyzję U.S. Navy należy wiązać z polityką Waszyngtonu wobec Chin?

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
pokemon
wtorek, 24 grudnia 2019, 00:38

Moja 11-letnia córka już powoli "wychodzi" z tik-toka. Szaleństwo powoli mija. Do niedawna nagrywała swoje filmiki i lajkowała filmiki innych dzieciaków. Dziś - można rzec - wyrosła z tego. Ale co u licha z tik-tokiem robią amerykańscy marines? Nagrywają filmiki na lotniskowcach i śpiewają piosenki Viki Gabor? A może oglądają i lajkują 10-cio latki ? Obie opcje powinny zakończyć się wywaleniem z armii.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 21:30

W Chinach niektóre firmy są pod kontrolą rządu a w USA rząd jest pod kontrolą niektórych firm i to jest 100x gorsza sytuacja...

Dudley
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 15:31

A amerykańskie firmy to nie udostępniają danych rządowi USA? Przyganiał kocioł garnkowi.

Gts
wtorek, 24 grudnia 2019, 13:20

Rozumiesz coś z tego co zostało tam napisane? Nawet jeśli amerykańska firma udostępnia dane choćby lokalizacyjne amerykańskich żołnierzy, amerykańskiemu rządowi to nie jest to problem. Problem jest jeśli te dane są udostępniane chińskiemu wywiadowi czy rządowi.

Danisz
wtorek, 24 grudnia 2019, 11:06

jak rozumiem takie np. FBI wstępowało na drogę sądową dla żartu chcąc uzyskać dane od takich firm jak Apple? a dla porownania - ile razy chińskie władze wymuszały sądownie choćby odblokowanie smartfona przez producenta z państwa środka? podpowiem: zero - bo i sędziowie i prezesi spółek są na telefon - sprawdzony sowiecki model

klawiatura
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 14:10

Jak dobrze, że amerykańskie firmy it nie są pod kontrolą rządu..

Fanklub Daviena
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 21:32

Nie są: to amerykański rząd jest pod kontrolą amerykańskich firm! Scenarzysta Robocopa był prorokiem!

Tweets CyberDefence24