Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Technologia projektowania czipów RISC-V. Kolejne zmartwienie USA

Technologia projektowania RISC-V to kolejne zmartwienie USA
Technologia projektowania RISC-V to kolejne zmartwienie USA
Autor. Maxence Pira / Unsplash

Technologia projektowania czipów RISC-V to kolejne zmartwienie Amerykanów. Już w ub. miesiącu w obu izbach Kongresu pojawiły się obawy o to, jak Chiny mogą wykorzystać otwartą technologię. Teraz politycy przyciskają administrację prezydenta Joe Bidena do ściany.

Reklama

Zbudowana ponad partyjnymi podziałami grupa polityków wywiera coraz większą presję na administrację prezydenta Joe Bidena w sprawie mitygacji ryzyka, które ich zdaniem stwarza otwarta technologia projektowania czipów RISC-V i jej wykorzystanie przez Chiny.

Reklama

Już w ubiegłym miesiącu, po doniesieniach agencji Reutera, kwestia ta wzbudziła w obu izbach Kongresu spore obawy. RISC-V to otwartoźródłowa technologia projektowania czipów, która stanowi konkurencję wobec rozwiązań oferowanych przez brytyjski Arm Holdings czy Intela.

RISC-V może być wykorzystywana zarówno w projektowaniu czipów przeznaczonych dla zastosowań np. w telefonach komórkowych, jak i bardziej zaawansowanych - tych do obsługi sztucznej inteligencji czy innych skomplikowanych procesów.

Reklama

RISC-V i chińskie ryzyko

Według grupy amerykańskich polityków, technologia RISC-V i jej wykorzystanie przez Chiny stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego USA. Dlaczego?

RISC-V nie jest objęta sankcjami eksportowymi, które blokują Chinom dostęp do najważniejszych technologii i komponentów dla branży czipowej. Politycy wobec tego chcą, aby administracja Joe Bidena podjęła kroki zabezpieczające kraj przed wykorzystaniem tej technologii przez Chiny do budowania przewagi, gdy mowa o rozwoju branży półprzewodników.

18 przedstawicieli Kongresu skierowało w tej sprawie list do minister handlu USA Giny Raimondo, w którym argumentują, że jeśli Chiny wykorzystają RISC-V, to będzie to budowanie ich potęgi kosztem bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego Stanów Zjednoczonych. List zawiera także pytania o to, w jaki sposób obecnie istniejące sankcje eksportowe mogą być wykorzystane do zablokowania chińskim firmom dostępu do RISC-V.

Pekin wykorzystuje możliwości

Zdaniem amerykańskich polityków, którzy skierowali swój apel do minister handlu, Chiny wykorzystują kulturę otwartości w rozwoju nowych technologii, obecną w wielu firmach USA. Właśnie dlatego potrzebne jest stworzenie kanałów pozwalających na blokowanie możliwości „żerowania” przez Pekin na metodologii open-source stojącej za RISC-V.

Grupa 18 polityków, którzy apelują do administracji Bidena, wskazuje ponadto iż RISC-V może zostać wykorzystana przez Chiny do budowania przewagi militarnej, wobec czego w przypadku tej technologii powinny zostać wdrożone takie same mechanizmy licencjonowania, jak to ma miejsce w odniesieniu do innych technologii czipowych.

Kontrolerem RISC-V jest szwajcarska organizacja non-profit, odpowiedzialna za koordynację działań na rzecz rozwoju tej technologii przez firmy działające dla zysku - przypomina Reuters. Sama technologia narodziła się w wyniku współpracy naukowców na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a później była finansowana m.in. przez agencję badań i rozwoju Pentagonu - DARPA. Jedną z chińskich firm, które wdrożyły ją w swojej działalności, jest chiński gigant telekomunikacyjny Huawei.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama

Komentarze