„Za każdym razem, kiedy konsumujemy informacje, zadajmy sobie pytanie o to, kto za nimi stoi i jaka jest wiarygodność ich źródła. Musimy myśleć” – powiedział Janis Sarts, dyrektor NATO Strategic Communications Centre of Excellence.
Podczas konferencji Cyber24 Day organizowanej przez naszą redakcję, jednym z zaproszonych gości był Janis Sarts, dyrektor NATO StratCom. Pytany przez naszą redakcję mówił między innymi o tym, co przyczyniło się do powstania jednostki w 2014 roku.
„Decyzja zapadła w 2013 roku, m.in. po tym, jak łotewskie władze dostrzegły rosnące zdolności Rosji w wykorzystywaniu przestrzeni informacyjnej do osłabiania bezpieczeństwa innych państw” – stwierdził Sarts.
Co jest głównym celem NATO Strategic Communications Centre of Excellence? Zdaniem Janisa Sartsa, jest to tworzenie informacji dotyczących skutecznego zwalczania dezinformacji i „rozpowszechnianie ich wśród sojuszników i partnerów”. Więcej na ten temat możemy przeczytać w tekście CyberDefence24, który jest dostępny tutaj.
„Zanim rozpocznie się kampania dezinformacyjna, sam musisz uruchomić własną kampanię informacyjną. Przykładem jest działanie USA przed rosyjską inwazją na Ukrainę” - dodał.
Czytaj też
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę był także kluczowym elementem wystąpienia Janisa Sartsa podczas tegorocznej konferencji Cyber24 Day. „Pełnoskalową agresję Rosji na Ukrainę można porównać do skały zrzuconej z samego szczytu góry. Ten kamień doprowadził do lawiny mniejszych i większych skał, które również zaczęły na nas spadać” - powiedział wtedy Sarts.
W swoim przemówieniu zwrócił też uwagę na rosnące znaczenie sztucznej inteligencji i jej wpływ na szerzenie dezinformacji. „W ciągu najbliższych 5 lat nawet 90 proc. treści w internecie będzie mogło być wyprodukowane przez sztuczną inteligencję” – stwierdził, mówiąc również o zagrożeniu wynikającym z korzystania z technologii deepfake.
Po więcej informacji na temat walki NATO StratCom z dezinformacją odsyłamy do filmu, który jest dostępny w linku poniżej:
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].