Cyberbezpieczeństwo
Rząd chce zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci. Ustawa uderzy w operatorów?
Departament Cyfryzacji przedstawił projekt ustawy dot. ochrony dzieci w internecie. Przepisy mają gwarantować technologiczne wsparcie dla rodziców chcących uchronić swoje dzieci przed dostępem do niebezpiecznych treści w sieci.
Projekt ustawy to efekt współpracy Cyfryzacji KPRM, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (Rady Rodziny) oraz instytutu NASK.
Zdaniem ministra Janusza Cieszyńskiego nowe przepisy mają zagwarantować technologiczne wsparcie rodzicom kupującym telefon dla swoich dzieci. Chodzi o umożliwienie im, przez dostawcę usługi telekomunikacyjnej, włączenia mechanizmu zabezpieczającego urządzenie przed niepożądanymi treściami.
„To na dostawcach usług internetowych ma spoczywać odpowiedzialność za wdrożenie mechanizmu. Usługa zaproponowana w projekcie ustawy ma być dla nich obowiązkowa” – mówił sekretarz stanu w KPRM.
Czytaj też
„Zadaniem państwa jest wsparcie rodziców”
Minister Marlena Maląg zwróciła uwagę na wielomiesięczny proces przygotowywania projektu, dodając że pierwsze prace nad ustawą rozpoczęły się w 2019 roku.
„Ustawa jest ustawą bardzo trudną i bardzo potrzebną. (...) Zadaniem państwa nie jest podejmowanie działań za rodziców, ale ich wsparcie. Ta ustawa pomoże w tym, aby poruszanie się po Internecie było bezpieczne dla dzieci. Rozwój dzieci to w dużej mierze rozwój emocjonalny i musi być on odpowiednio zabezpieczony” – wskazywała minister MRiPS.
Czytaj też
Wpływ na przyszłość
Na kwestię bezpieczeństwa dzieci w sieci zwracał również uwagę Wojciech Pawlak - dyrektor NASK.
„Badania prowadzone przez NASK pokazują, że młodzi ludzie znajdują w internecie rzeczy, które bardzo negatywnie wpływają później na ich przyszłość” – stwierdził. Dyrektor instytutu zasygnalizował, że w najbliższym czasie opublikowany zostanie raport poświęcony kwestii bezpieczeństwa dzieci w sieci.
Jak na rządowe propozycje reagują instytucje zajmujące się cyberbezpieczeństwem? Zdaniem Fundacji Digital Poland kluczowe będzie odpowiednie wdrożenie ustawy.
Kluczem będzie odpowiednie wdrożenie ustawy
— digitalpoland.org (@FundacjaDigital) October 6, 2022
1. Vacatio legis ponad 9 msc
2. Opt-in
3. Brak obowiązku kom. usługi w momencie sprzedaży (szczególnie pre-paid,brak miejsca na opak.)
4. Wąski zakres usługi (tylko blokada treści 18+)
5. Dowolność technologiczna
6. Brak def. porno https://t.co/4xxsj1VBA4
Na ostateczny kształt przepisów trzeba będzie poczekać. Projekt został dziś skierowany do konsultacji publicznych.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].