Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rząd chce zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci. Ustawa uderzy w operatorów?

Konferencja Cyfryzacji KPRM na temat projektu ustawy dot. ochrony dzieci w internecie.
Konferencja Cyfryzacji KPRM na temat projektu ustawy dot. ochrony dzieci w internecie.
Autor. MG24

Departament Cyfryzacji przedstawił projekt ustawy dot. ochrony dzieci w internecie. Przepisy mają gwarantować technologiczne wsparcie dla rodziców chcących uchronić swoje dzieci przed dostępem do niebezpiecznych treści w sieci.

Reklama

Projekt ustawy to efekt współpracy Cyfryzacji KPRM, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (Rady Rodziny) oraz instytutu NASK.

Reklama

Zdaniem ministra Janusza Cieszyńskiego nowe przepisy mają zagwarantować technologiczne wsparcie rodzicom kupującym telefon dla swoich dzieci. Chodzi o umożliwienie im, przez dostawcę usługi telekomunikacyjnej, włączenia mechanizmu zabezpieczającego urządzenie przed niepożądanymi treściami.

„To na dostawcach usług internetowych ma spoczywać odpowiedzialność za wdrożenie mechanizmu. Usługa zaproponowana w projekcie ustawy ma być dla nich obowiązkowa” – mówił sekretarz stanu w KPRM.

Reklama

Czytaj też

„Zadaniem państwa jest wsparcie rodziców”

Minister Marlena Maląg zwróciła uwagę na wielomiesięczny proces przygotowywania projektu, dodając że pierwsze prace nad ustawą rozpoczęły się w 2019 roku.  

„Ustawa jest ustawą bardzo trudną i bardzo potrzebną. (...) Zadaniem państwa nie jest podejmowanie działań za rodziców, ale ich wsparcie. Ta ustawa pomoże w tym, aby poruszanie się po Internecie było bezpieczne dla dzieci. Rozwój dzieci to w dużej mierze rozwój emocjonalny i musi być on odpowiednio zabezpieczony” – wskazywała minister MRiPS.

Czytaj też

Wpływ na przyszłość

Na kwestię bezpieczeństwa dzieci w sieci zwracał również uwagę Wojciech Pawlak - dyrektor NASK.

„Badania prowadzone przez NASK pokazują, że młodzi ludzie znajdują w internecie rzeczy, które bardzo negatywnie wpływają później na ich przyszłość” – stwierdził. Dyrektor instytutu zasygnalizował, że w najbliższym czasie opublikowany zostanie raport poświęcony kwestii bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Jak na rządowe propozycje reagują instytucje zajmujące się cyberbezpieczeństwem? Zdaniem Fundacji Digital Poland kluczowe będzie odpowiednie wdrożenie ustawy.

Na ostateczny kształt przepisów trzeba będzie poczekać. Projekt został dziś skierowany do konsultacji publicznych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze