Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rusza druga edycja IT Fitness Test. Polska poprawi wyniki?

Fot. Michał Górski (CyberDefence24)

Testy kompetencji cyfrowych wśród polskich uczniów nie wypadają najlepiej. Czy kolejna edycja IT Fitness Test 2023 przyniesie bardziej optymistyczne wyniki?

5 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja zapowiadająca rozpoczęcie drugiej edycji testu kompetencji cyfrowych - IT Fitness Test. Zostanie on przeprowadzony wśród obywateli państw Grupy Wyszehradzkiej. Nowością w stosunku do ubiegłorocznej edycji jest dołączenie do projektu Ukrainy.

IT Fitness Test jest testem umiejętności w pięciu obszarach. Chodzi o: bezpieczeństwo i systemy komputerowe, internet, cyfrowe narzędzia współpracy, sieci społecznościowe, rozwiązywanie złożonych problemów oraz narzędzia biurowe. Jak na tle pozostałych państw z tymi obszarami radzi sobie Polska?

Czytaj też

Złe wyniki Polski

Niestety, nie jest dobrze. Jak zauważył Michał Kanownik, prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska (ZIPSEE) w pierwszej edycji testu wypadliśmy słabo na tle państw Grupy Wyszehradzkiej. Najgorsi byliśmy chociażby w obsłudze narzędzi biurowych.

„Polska szkoła nie przygotowuje po tym względem do wejścia na rynek pracy" – zauważył Kanownik. Dodał przy tym, że kolejnym problemem jest niski poziom umiejętności związanych z wyszukiwaniem informacji. „Szkoła kładzie na to niewystarczający nacisk" – kontynuował.

Fot. Michał Górski (CyberDefence24)

W poprzedniej edycji w szkołach podstawowych test wypełniło 14 715 osób i średni wynik wyniósł 45,32 proc. W szkołach ponadpodstawowych test wypełniło prawie tysiąc uczestników więcej. Tu średni wynik był znacznie gorszy i wyniósł jedynie 41,12 proc. Więcej na temat wyników można przeczytać w tym tekście .

Czytaj też

Inwestycje w narzędzia. Co z kompetencjami?

Na temat kompetencji cyfrowych oraz działań polskiej szkoły w celu ich szerzenia wypowiedział się minister Janusz Cieszyński, który jest jednocześnie patronem honorowym IT Fitness Test. Zdaniem ministra, po inwestycjach poczynionych przez rząd w celu dostarczenia uczniom odpowiednich narzędzi, przyszedł czas na skupienie się na poszerzaniu kompetencji.

Fot. Michał Górski (CyberDefence24)

„Najpierw był program Laboratoria Przyszłości i miliard złotych przeznaczonych na innowacyjne wyposażenie polskich szkół, teraz realizujemy największy na świecie zakup komputerów dla edukacji. To nie jest ostatnie słowo" – zapowiedział.

Czytaj też

Test dla każdego

Choć test skierowany jest głównie do uczniów, może go wypełnić każdy z nas. Więcej na temat testu możemy przeczytać na IT Fitness Test .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze