Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rosyjscy hakerzy wypowiedzieli wojnę Polsce. Cieszyński komentuje [WIDEO]

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM
Autor. Robert Suchy/ Grupa Defence24

Hakerzy z grupy Killnet, powiązani z rosyjską armią, wypowiedzieli wojnę 10 państwom, w tym Polsce. Ich celem były już m.in. Włochy czy Niemcy. Czy deklaracja cyberprzestępców w sprawie planowanych cyberataków realnie zagraża Polsce? Na pytanie CyberDefence24.pl odpowiada Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

Reklama

Grupa „Killnet”, która ma być powiązana z rosyjskim wojskiem, przyznała się do serii cyberataków wymierzonych w zachodnie instytucje rządowe, w tym ministerstwa obrony. Ucierpiały strony m.in. Bundestagu czy włoskiego Senatu.

Reklama

Po tym, jak przyznali się do wrogiej kampanii przeprowadzonej w tygodniu, w którym trwała Eurowizja, wypowiedzieli wojnę w cyberprzestrzeni 10 państwom. Grupa ogłosiła rozpoczęcie „globalnego cyberataku”. Jego celem będą USA, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Łotwa, Rumunia, Litwa, Estonia, Polska i Ukraina.

Czytaj też

Czy deklaracja hakerów jest groźna dla Polski?

Reklama

Pytany przez nas o groźbę cyberprzestępców wobec Polski Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM, zaznaczył: „Od samego początku wojny wdrożyliśmy maksymalne środki ostrożności. Jeżeli chodzi o odporność na cyberataki, liczymy się z tym, że Rosja – szczególnie teraz, kiedy jak ranione zwierzę ucieka przed siłami ukraińskimi – będzie starała się kąsać, gdzie popadnie. Natomiast od samego początku dbamy o to, aby eksperci zajmujący się polskim systemem cyberbezpieczeństwa byli na miejscu; aby były wdrożone procedury, które – na wypadek incydentu – pozwolą go usunąć tak szybko, jak to możliwe”.

YouTube cover video

Jak dodaje, rząd stara się na bieżąco komunikować o tym, co się dzieje. „Niedawno informowaliśmy właśnie o działaniach grupy Killnet, wcześniej informowaliśmy m.in. o odłączeniu części ruchu z Polski na czas wizyty prezydenta USA Joe Bidena. Na bieżąco te sprawy podejmujemy i staramy się działać tak, aby zapewnić bezpieczeństwo” - podsumowuje Cieszyński.

Przypomnijmy, że w Polsce obowiązuje trzeci stopień alarmowy CRP - „Charlie CRP”, który będzie aktualny co najmniej do końca maja br. (był już kilka razy przedłużany). O tym, co zakłada podwyższony stan gotowości na incydenty w cyberprzestrzeni, informowaliśmy w tym materiale.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama