Reklama

Cyberbezpieczeństwo

„Cześć mamo. To mój nowy numer”. Oszustwo przez WhatsAppa

Fot. Tim Reckmann/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Tim Reckmann/Flickr/CC BY 2.0

65-letnia mieszkanka powiatu łęczyńskiego, myśląc, że rozmawia ze swoją córką, przelała na konto oszusta pieniądze. Sprawca podczas procederu wykorzystał WhatsAppa. 

Reklama

Sprawca wysłał 65-latce SMS-a o następującej treści: „Cześć mamo. To mój nowy numer. Możesz usunąć ten stary. Wyślij mi wiadomość na WhatsApp”. 

Reklama

Kobieta myślała, że nadawcą wiadomości jest jej córka, będąca w czasie procederu w zagranicznej podróży. W związku z tym kontynuowała kontakt bez większych podejrzeń. 

Czytaj też

Pieniądze na nowy telefon

Skąd informacja o zmianie numeru? Osoba po drugiej stronie wskazała, że było to konieczne ze względu na zmoczenie telefonu. 

Reklama

W trakcie wymiany wiadomości 65-latka została poproszona o przelanie blisko 2500 złotych – to miała być kwota za nowy telefon i uregulowanie rachunku. Ufając, że nadawcą wiadomości jest jej dziecko, kobieta przelała środki na wskazane konto.  

Czytaj też

Policja wyjaśnia okoliczności

„Kiedy córka wróciła z zagranicznego wyjazdu do domu była zdziwiona tą sytuacją i okazało się, że nie prosiła mamy o żadne pieniądze. Kobieta skontaktowała się jeszcze z pozostałymi swoimi dziećmi, jednak i one nie były nadawcami tych wiadomości” – opisuje sytuację Policja

Wtedy 65-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Sprawę zgłosiła na łęczycką komendę. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności zdarzenia. 

Czytaj też

Czujność i rozsądek

„Pamiętajmy zanim komukolwiek przekażemy pieniądze bądź wykonamy przelew skontaktujmy się telefonicznie z tą osobą, zweryfikujmy tę informację i upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. W takich sytuacjach, nigdy nie działajmy pochopnie, bo możemy stracić nasze oszczędności” – apeluje o rozsądek Policja.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama