Reklama

Armia i Służby

Uwaga na to oszustwo. Cyberprzestępcy podszywają się pod... cyberpolicję

cbzc
Autor. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości/cbzc.policja.gov.pl

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) ostrzega przed nową kampanią, w ramach której oszuści podszywają się pod… cyberpolicję. Polega na rozsyłaniu fałszywych maili zawierających załącznik. Może on być zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.

Reklama

Wiadomości rozsyłane w ramach złośliwej kampanii mają rzekomo pochodzić od CBZC i ostrzegać przed „zainstalowaniem nielegalnego oprogramowania”. Cyberpolicja miała przygotować własne „oprogramowanie do wykrywania wirusów”, jednak trzeba podkreślić, że to próba oszustwa.

Reklama

W wiadomości przygotowano też link do fałszywej strony internetowej (poprzedzony jest fałszywą frazą: troadsecow.com), a wskazówką mogą być błędy w pisowni i nieprawidłowy adres mailowy, który nie należy do CBZC.

Fałszywa strona internerowa, podszywająca się pod cyberpolicję
Fałszywa strona internerowa, podszywająca się pod cyberpolicję
Autor. policja.pl/ CBZC
Fałszywy mail, podszywający się pod cyberpolicję
Fałszywy mail, podszywający się pod cyberpolicję
Autor. policja.pl/ CBZC

„Treść wiadomości sugeruje pobranie przygotowanego przez CBZC oprogramowania do wykrywania wirusów. Link przesłany w wiadomości prowadzi do fałszywej strony internetowej, gdzie umieszczony jest plik z rozszerzeniem .bat mogący zawierać szkodliwe oprogramowanie” – ostrzega cyberpolicja w oficjalnym komunikacie nadesłanym naszej redakcji.

Reklama

CBZC przypomina, że policjanci na stronach internetowych swoich jednostek nie udostępniają jakiegokolwiek oprogramowania do diagnostyki systemu operacyjnego.

Czytaj też

Podszywanie się pod cyberpolicję

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy cyberprzestępcy podszywają się pod CBZC – jednostkę policji, które na co dzień zajmuje się m.in. walką z oszustami internetowymi.

We wrześniu ub.r. jako pierwsi ostrzegaliśmy przed scamem na polską Policję, który był rozysłany w celu oszukania internautów. W treści maila znajdowała się informacja o rzekomym przyłapaniu odbiorcy maila na dziecięcej pornografii.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama