Reklama

Armia i Służby

TV Republika i Radio Szczecin zhakowane przez Rosję

tv republika fake news
Autor. Presidential Executive Office of Russia/Wikimedia Commons/CC4.0 / Facebook / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Na stronach TV Republika i Radia Szczecin pojawiły się fake newsy dotyczące użycia przez wojsko broni radioaktywnej w Drawsku. Fałszywe materiały opublikowano po włamaniu do wskazanych mediów. „Typowy sposób oddziaływania służb specjalnych Federacji Rosyjskiej na przestrzeń informacyjną w Polsce” – mówi Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Reklama

Jak informuje „Gazeta Polska Codziennie”, w zeszłym tygodniu rosyjscy hakerzy przeprowadzili cyberatak na witryny internetowe  TV Republika oraz Radia Szczecin. Po włamaniu zamieścili fałszywe materiały odnoszące się do rzekomego użycia broni radioaktywnej w trakcie ćwiczeń przez Siły Zbrojne RP w Drawsku.  

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Katastrofa w Drawsku”

Mowa o dwóch artykułach, które miały posłużyć do wywołania paniki wśród lokalnej społeczności. Ich tytuły przykuwały uwagę i brzmiały: „Katastrofa ekologiczna w Drawsku! Winni są wojskowi!” oraz „Defendergate: Wojsko miało użyć pocisków radioaktywnych na terenie Polski”. 

Wymowne były nie tylko słowa, ale również grafiki. Na okładce znajdowała się fotografia martwego lisa, który miał być jedną z ofiar działań wojskowych, a także gra słów: „Defender22” przekształcono na „Denger22” (nawiązanie do angielskiego słowa „danger" – niebezpieczeństwo).

„Teksty były obszerne i omawiały użycie broni chemicznej podczas ćwiczeń wojskowych Defender 22. Oba teksty były dobrze zredagowane i osadzone w realiach” – podkreśla „Codzienna”. 

Czytaj też

Fałszywy profil radnego PiS

W fake newsach zawierała się również fikcyjna wypowiedź szczecińskiego radnego PiS Leszka Duklanowskiego. Miał on rzekomo domagać się wyjaśnień w związku z działaniami Wojska Polskiego.

Ponadto, politykowi założono fałszywe konto na Facebooku. Jak podaje gazeta, utworzono je już kilka miesięcy temu i początkowo zamieszczano na nim prawdziwe informacje. Sprawcom zależało na tym, aby w ten sposób zbudować zaufanie do profilu. 

Jednak po pojawieniu się fake newsów na stronach TV Republika i Radia Szczecin, konto zaczęło podawać dalej fałszywe artykuły. Zamieszczono także wymowny wpis:

Dopiero co przeczytałem artykuł Radia Szczecin o używaniu przez Amerykanów broni radioaktywnej w Polsce i chcę powiedzieć, że to po prostu oburzające! Jestem osobą, którą całe życie mieszkała w tym kraju, mam trójke dzieci i ośmioro wnucząt. Jako członek Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wzywam do obrony zdrowia naszego narodu! Również wzywam do przeprowadzenia oficjalnego dochodzenia! Jest to mój obowiązek oraz obowiązek każdego obywatela naszego kraju!

Pomimo, że fałszywe konto radnego jest zgłaszane administratorowi Facebooka nadal pozostaje aktywne, a wpisy z fake newsami widoczne

fałszywe konto duklanowskiego
Wpis na fikcyjnym koncie Leszka Duklanowskiego z podlinkowanym fake newsem zamieszczonym na stronie Radia Szczecin.
Autor. Facebook

Czytaj też

Typowe dla rosyjskich specsłużb

Radio Szczecin zareagowało. Redaktor naczelny stacji zgłosił sprawę do ABW. Według Stanisława Żaryna, rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, to było celowe działanie hakerów.

„To zdarzenie wpisuje się w typowy sposób oddziaływania służb specjalnych Federacji Rosyjskiej na przestrzeń informacyjną w Polsce. Widzimy od wielu lat próby wykorzystywania narzędzi hakerskich do tego, żeby siać rosyjską dezinformację. Te działania polegają na przejmowaniu różnego rodzaju struktur informacyjnych i szerzenia za ich pośrednictwem przekazu rosyjskiego. Takie działania były już odnotowywane w przeszłości” – cytuje rzecznika „Codzienna”. 

Zdaniem Stanisława Żaryna zdecydowanie mamy do czynienia z kolejnym etapem walki informacyjnej, stanowiącej element rosyjskiej agresji przeciwko Polsce.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama