Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Masz te aplikacje? Lepiej odinstaluj

smartfon
Autor. Andri Koolme/Flickr/CC BY 2.0

W Google Play pojawiły się aplikacje, które są nośnikiem złośliwego oprogramowania. Przekierowują użytkowników na witryny phishingowe w celu kradzieży danych lub naliczają dodatkowe opłaty.  

Reklama

Sprawa dotyczy takich aplikacji jak: Bluetooth Auto Connect (1 mln instalacji), Bluetooth App Sender (50 tys. instalacji), Driver: Bluetooth, Wi-Fi, USB (10 tys. instalacji) oraz Mobile transfer: smart switch (1 tys. instalacji). 

Reklama
mobile apps group
Autor. Google Play
Reklama

Wszystkie mają posiadać trojana HiddenAds – wynika z analizy Malwarebytes Labs.

Apki zostały wydane przez „Mobile apps Group”, które wcześniej zostało już powiązane z przypadkami rozpowszechniania szkodliwego oprogramowania w internetowym sklepie Google'a. 

Czytaj też

Wspomniane wyżej aplikacje odznaczają się irytującą liczbą reklam, otwierających się non stop w kolejnych kartach przeglądarki. Dochodzi do tego nawet wtedy, gdy urządzenie jest zablokowane. Kliknięcie w nie przenosi użytkownika do witryn phishingowych.

W przypadku posiadania wspomnianych apek należy je odinstalować i przeprowadzić skanowanie urządzanie przy użyciu oprogramowania antywirusowego od renomowanego dostawcy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama