Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Londyn. Przerwy w transfuzjach krwi po cyberataku

Przerwy w transfuzjach krwi są spowodowane cyberatakiem
Przerwy w transfuzjach krwi są spowodowane cyberatakiem
Autor. nhsbt.nhs.uk

Brytyjska ochrona zdrowia apeluje o oddawanie krwi. Mowa o grupach 0 Rh+ i 0 Rh-. Problemy spowodowane są atakiem ransomware na Synnovis, przeprowadzonym przez rosyjską grupę Qilin.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez BleepingComputer atak miał miejsce w zeszłym tygodniu. Cyberatak spowodował wiele problemów w funkcjonowaniu placówek zdrowia w południowo-wschodnim Londynie. NHS informuje, że krew może być przechowywana przez 35 dni, dlatego należy pilnie uzupełnić zapasy.

Skutki cyberataku

NHS informuje, że wszystkie pilne operacje będą wykonywane. Podkreślono jednak, że niektóre działania związane z transfuzją krwi będą przełożone na inne terminy.

Działania rosyjskich cyberprzestępców spowodowały zaszyfrowanie systemów Synnovis. Wykradziono również dane wrażliwe.

Komunikat Synnovis
Komunikat Synnovis
Autor. https://www.bleepingcomputer.com/news/security/qilin-ransomware-gang-linked-to-attack-on-london-hospitals/

Czytaj też

Reklama

Rola krwi

Brytyjska ochrona zdrowia zaznacza, że 0 Rh+ i 0 Rh- są bardzo ważne ze względu na swoją uniwersalność. Wezwano dawców krwi do oddania jej w jednym z 25 punktów w Wielkiej Brytanii. NHS podkreśla, że do prawidłowego funkcjonowania ochrona zdrowia potrzebne jest oddanie krwi co 20 sekund w skali kraju.

W komunikacie podkreślono również, że w związku z cyberatakiem ochrona zdrowia może nie być w stanie w pełni dopasować grup krwi do zapotrzebowania biorców.

Reakcja Synnovis

4 czerwca firma wydała oświadczenie dotyczące cyberataku. Od tego czasu Synnovis nie wydało żadnego kolejnego komunikatu dotyczącego zaistniałego incydentu.

Nie wiadomo, czy organizacja przywróciła dane z kopii zapasowych albo zapłaciła okup cyberprzestępcom.

Czytaj też

Reklama

Ataki na ochrona zdrowia

Ochrona zdrowia jest atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Skutki ataków są odczuwalne nie tylko w cyberprzestrzeni, lecz bezpośrednio wpływają na mieszkańców danego regionu. W kwietniu informowaliśmy o ataku na Change Healthcare, czego skutkiem były problemy z płatnościami w 94% amerykańskich szpitali.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama