Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Laptopy dla czwartoklasistów bez odpowiednich zabezpieczeń? Ministerstwo odpowiada

Laptopy dla czwartoklasistów pozbawione są odpowiednich zabezpieczeń?
Laptopy dla czwartoklasistów pozbawione są odpowiednich zabezpieczeń?
Autor. Joshua Woroniecki/Unsplash

Laptopy dla czwartoklasistów pozbawione są odpowiednich zabezpieczeń – donosi „Rzeczpospolita”. Czy ulegnie to zmianie? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada na łamach CyberDefence24.

Reklama

Od początku roku szkolnego 2023/2024 do uczniów klas czwartych szkół podstawowych trafiają darmowe laptopy. Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24, łącznie swoich właścicieli znajdzie 394 346 przenośnych komputerów wartych 1 mld 149 mln zł. Z informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że sprzęt pozbawiony jest odpowiednich zabezpieczeń, a to sprawia duże zagrożenie dla użytkowników.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zły system?

„Laptopy dla czwartoklasistów” pozbawione są odpowiednich zabezpieczeń, brakuje im zapory przed wirusami i nie są chronione przed ściąganiem nielegalnego oprogramowania - informuje dziennik. Taka sytuacja powoduje, że na beneficjentów programu czeka wiele niebezpieczeństw, tym bardziej, że ci zazwyczaj nie są dostatecznie dobrze wyszkoleni z zasad cyberbezpieczeństwa.

Opisana powyżej rzeczywistość sprawia, że nasuwają się pytania dotyczące funkcjonowania całego systemu. Czy nie powinno być tak, że za obsługę techniczną laptopów uczniów (aktualizację oprogramowania i zabezpieczenia) powinna odpowiadać np. szkoła?

AKTUALIZACJA: Odpowiedź Ministerstwa

Dlaczego urzędnicy zdecydowali się przekazać sprzęt pozbawiony zabezpieczeń? O to zapytaliśmy biuro prasowe Ministerstwa Cyfryzacji.

Z odpowiedzi, którą uzyskaliśmy w piątek około południa wynika, że: „sprzęt dostarczany do organów prowadzących, jest fabrycznie zapakowany i posiada fabrycznie zainstalowany system operacyjny”. Do wiadomości dołączono pełną specyfikację zamówienia dostępną TUTAJ oraz dodano, że „sprzęt spełnia minimalne wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki (…)”.

Ministerstwo przyznało jednak, że zabezpieczenia, które mogłyby uniemożliwiać uczniom instalację określonego oprogramowania, nie zostały zastosowane. Jak czytamy w nadesłanej nam odpowiedzi, wynika to z „różnych polityk administrowania IT w szkołach (…)”.

Oprócz tego resort podaje, że „(…)ze względu na swobodę nauczycieli w wyborze narzędzi IT wykorzystywanych w realizacji podstawy programowej, uczniowie i szkoły mogą korzystać z już dostępnych w szkołach pakietów oprogramowania lub z szerokiego pakietu otwartego oprogramowania (…)”.

W wiadomości do naszej redakcji wskazano też, że kwestie dotyczące cyberbezpieczeństwa czy bezpłatnego oprogramowania do laptopów dla czwartoklasistów są zamieszczone na stronie centrum informacji Laptop Dla Ucznia.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze